2018
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Jest 100!

Setny numer Nowego Gabinetu Stomatologicznego jest oczywiście wielkim osiągnięciem całego zespołu redakcyjnego i osób współtworzących każde z wydań. Ale bez Was, drodzy czytelnicy, nasza praca byłaby próżna. Dlatego ślę wielki ukłon w stronę prawie 7 tys. osób, które w ostatnich 16 latach zdecydowały się na zakup prenumeraty Nowego Gabinetu Stomatologicznego. Dziękuję osobom, które przysyłały do nas komentarze i sugerowały zmiany w magazynie oraz tym, którzy na stoisku na targach chwaliły nas lub ganiły (tych ostatnich chyba nie było). Każdy głos był dla nas bardzo ważny.


Pytania do prawnika

Na pytania Czytelników odpowiada dr n. prawnych, adwokat Maciej Gibiński.


Magazynowanie odpadów

Od grudnia 2017 roku obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące postępowania z odpadami medycznymi. Najistotniejszą zmianą jest konieczność przygotowania specjalnego  pomieszczenia, w którym będą magazynowane odpady. W mniejszych placówkach dopuszcza się użycie do tego celu lodówki. Drugą nowością jest konieczność przygotowania wentylowanego pomieszczenia, w którym przechowywane będą wózki lub pojemniki służące do transportu odpadów. Czas na dostosowanie do tych przepisów to 18 miesięcy.Tajemnica lekarska – temat ciągle aktualny Zadaniem lekarza jest nie tylko leczyć, ale również dbać o to żeby informacja o procesie leczenia pozostała w obrębie gabinetu. Dlatego też ważna jest znajomość przepisów o tajemnicy lekarskiej.

Autor: Piotr Szymański


Płukanki

Pierwsze wzmianki o stosowaniu płukanek pochodzą z ok. 2700 r p.n.e. W medycynie ajurwedyjskiej i chińskiej wykorzystywano je do leczenia zapalenia dziąseł [1]. W okresach starożytnych płukanie jamy ustnej po mechanicznym oczyszczaniu stało się powszechne wśród wyższych klas, a Hipokrates zalecał mieszankę soli, ałunu i octu [2]. Kultury rdzenne obu Ameryk, przed przybyciem Europejczyków, używały płukanek do ust, wytwarzanych z roślin, m.in. Coptis trifolia [3].

Autor: Magda Sierakowska


Umiejętne piaskowanie

Zastosowanie urządzeń oraz proszków ściernych okazało się sposobem mniej czasochłonnymi alternatywą dla konwencjonalnych instrumentów ręcznych służących do usuwania biofilmu. Do piaskowania powierzchnikorzeni używa się specjalnego drobnego piasku, który jest mało inwazyjny i nie wymaga polerownia pastami. Po zastosowanym zabiegu piaskowania ilość pozostawionego biofilmu jest kilkakrotnie mniejsza niż w przypadku tradycyjnych narzędzi ręcznych.

Autor: Zbigniew Raszewski


Szkoła Okluzji: Jak wykonać aparat okluzyjny

Autor: Krzysztof Adamowicz


Najtrudniejszy pierwszy krok

Planując otwarcie gabinetu stomatologicznego, inwestor najczęściej ma już w głowie własną wizję miejsca, które chce stworzyć, wie, jaki klimat ma w nim panować i jakie informacje pragnie przekazać swoim przyszłym pacjentom przez organizację i sposób aranżacji przestrzeni. Jednak prawo budowlane stawia pewne wymagania.

Autor: Marta Maliszewska

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA