Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Tegoroczną Nagrodą Miasta Krakowa został uhonorowany prof. Jan Potempa – kierownik Zakładu Mikrobiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego badania naukowe koncentrują się przede wszystkim wokół bakterii jamy ustnej odpowiedzialnych za rozwój zapalenia przyzębia.

Profesor Jan Potempa

Prof. dr hab. n. med. Jan Potempa od 2005 r. kieruje Zakładem Mikrobiologii UJ. Od 2009 r. jest również profesorem w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA. Kierował bądź kieruje zespołami realizującymi granty badawcze przyznane przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia, polskie ministerstwo edukacji i nauki oraz Unię Europejską. Jest autorem 278 publikacji i 11 patentów, członkiem wielu polskich i zagranicznych towarzystw naukowych, współorganizatorem licznych konferencji naukowych i członkiem rad redakcyjnych czasopism naukowych, w tym „Biological Chemistry”, „Journal of Innate Immunity”, „Molecular and Oral Microbiology”, „The Open Biochemistry Journal” i „Current Protein and Peptide Science”. Jego główne zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniach bakterii jamy ustnej odpowiedzialnych za rozwój zapalenia przyzębia, ich czynników wirulencji oraz wzajemnych oddziaływań. Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w 1535 r. Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Później nagrody były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 r. laureatów wybierano systematycznie.

Nagrody Miasta Krakowa

Obecnie Nagrody Miasta Krakowa wręczane są w czterech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport i prace dyplomowe. Kandydatów do nagród zgłaszają związki i środowiska twórcze, instytucje artystyczne, kulturalne, wydawnicze, szkoły wyższe i instytuty naukowo-badawcze, towarzystwa naukowe oraz inne organizacje – informuje Uniwersytet Jagielloński na swojej stronie internetowej. W 2023 r. laureatami nagród w dziedzinie nauka i technika zostało dwóch profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Czesław Brzoza z Wydziału Historycznego UJ oraz prof. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Historia tych wyróżnień sięga XVI wieku – jej laureatami są osoby, które pracują na rzecz wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Profesor Jan Potempa

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019