Glamour to blask, przepych, urok, czar, elegancja i wykwint. Do narodzin stylu przyczyniło się kino hollywoodzkie, przeżywające swój złoty wiek po okresie Wielkiego Kryzysu. W wyniku ogólnego pogorszenia warunków życia, poczucia niestabilności i braku perspektyw większość ludzi szukała ucieczki w świecie fantazji, tworzonym w „fabryce snów”.
Gwiazdy ekranu olśniewały strojami zarówno na czerwonych dywanach, jak i na srebrnym ekranie. Szyk, luksus i ekstrawagancja wypełniały filmowe wnętrza, a z czasem także wille gwiazd Złotej Ery Hollywoodu. Tak zrodził się styl, który z powodzeniem zawładnął wyobraźnią widzów i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością. Pomimo tego, że na przestrzeni lat ewoluował od rozbuchanego po bardziej stonowany, zachował swój niepowtarzalny i pełen blask.
Główna zasada: lśnienie
W 1953 roku Marylin Monroe w filmie „Mężczyźni wolą blondynki” śpiewała, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi dziewczyny. To samo dotyczy wnętrz w stylu glamour. W nich dekoracje są jak biżuteria - sprawiają, że aranżacja staje się wytworna, efektowna i oszałamiająca. Te wnętrza chcą lśnić, błyszczeć, migotać i zachwycać. Musi być w nich więc dużo powierzchni odbijających światło: lustra, miedź, chrom, złoto, kryształy, a także połyskujące tkaniny. Z powodzeniem sprawdzają się lustra w dekoracyjnych ramach, efektowne kryształowe żyrandole, atłasowe poduszki i narzuty, meble z metalowymi błyszczącymi elementami.
Meblarski mariaż przeszłości i nowoczesności
Glamour sięga po szykowne elementy wnętrzarskie z przeszłości i w wysublimowany sposób łączy je z nowoczesnością. Szczególnym upodobaniem cieszą się meble ludwikowskie, np. szezlongi i fotele uszaki, pikowane sofy i fotele Chesterfield, łóżka z dużymi, efektownymi wezgłowiami i konsole. Meble historyczne zestawiane są we wnętrzach z nowoczesnymi, przez co aranżacje stają się szykowne i lekkie. Drewniane meble występują często w zupełnie nowej odsłonie, pomalowane złotą lub srebrną farbą, a elementy tapicerowane otrzymują nowe oblicza dzięki nowoczesnym obiciom. Konsole, krzesła i stoliki o klasycznej formie mebli minionych epok wykonywane są często z pleksi lub szkła. W odpowiedzi na potrzebę wszechobecnego blasku bardzo charakterystyczne dla stylu glamour są oczywiście także meble o lustrzanym wykończeniu lub z połyskującymi dekoracyjnymi elementami w formie kryształków Swarovskiego. Meble glamour nie mogą być skromne, wręcz przeciwnie: muszą intrygować i wyglądać na niebotycznie drogie. Należy je jednak stosować oszczędnie; gdy będzie ich zbyt wiele, aranżacja może stać się kiczowata i tandetna.
Równowaga
Kluczem do sukcesu jest równowaga. Elementy przyciągające wzrok to konieczność. Stosowane w nadmiarze sprawią, że pomieszczenie będzie wydawało się przytłaczające. Wnętrza glamour mają być oszałamiające i luksusowe, dawać poczucie najwyższego komfortu, wynikającego z ich użytkowania. Nie można więc pozwolić na to, by dekoncentrowały i uniemożliwiały skupienie się osobom przebywającym we wnętrzu poprzez rywalizację zbyt wielu charakterystycznych elementów o ich uwagę. Jeżeli decydujemy się na odważny wzór, niech jego kolorystyka będzie stonowana, jeżeli mebel jest w dominującym kolorze, niech jego forma będzie prosta i czytelna. Jeżeli we wnętrzu znajdują się masywne zdobione meble, nie można ich przytłoczyć nadmiarem dodatków oraz zbyt wzorzystą i dominującą kolorystyką ścian. Jeżeli meble będą prostsze w formie, pozostawią więcej pola bardziej wyrazistym i efektownym dekoracjom. Równowaga stosowana we wnętrzu pozwala na wybrzmienie najważniejszym jego elementom na tle innych, dopełniających je.
Elegancka symetria
W osiągnięciu efektu eleganckiego wnętrza bardzo pomocne jest stosowanie zasad symetrii. Uporządkowane i przemyślane aranżacje z głównym elementem stanowiącym oś i bliźniaczymi meblami oraz dodatkami rozmieszczonymi symetrycznie względem osi daje wrażenie równowagi i porządku. W salonach taką oś często wyznacza kominek lub duże dekoracyjne lustro, wiszące na ścianie, względem których ustawione są symetrycznie sofy, fotele, stoliki pomocnicze i lampy. Na bliźniaczych ścianach mogą być zawieszone identyczne kompozycje obrazów lub zdjęć. Oś symetrii i główny element wnętrza przyciągający uwagę powinien wyniknąć z przeznaczenia pomieszczenia i decyzji, co ma być jego punktem centralnym. Symetria może być stosowana jako główna zasada dotycząca całego pomieszczenia, decydująca o rozmieszczeniu mebli i dodatków lub znajdować zastosowanie tylko w pewnych jego fragmentach (sposobie rozmieszczenia dekoracji na ścianie, ustawieniu lamp względem mebla lub zaaranżowaniu ściany w łazience albo sypialni). Jeżeli zamierzone jest uzyskanie we wnętrzu wrażenia porządku i elegancji, symetria jest w nim absolutnie niezbędna.
Kolorystyczna klasyka
Styl glamour nie boi się zdecydowanych kolorów. Najbardziej charakterystycznym i zarazem efektownym połączeniem jest zestawienie bieli i czerni. Te kolory świetnie się sprawdzają w lakierowanych, połyskujących wykończeniach drewna, w błyszczących materiałach, z których wykonane są meble, a także w dekoracjach ścian. Biel i czerń może występować w formie pojedynczych elementów, nadających dynamikę i szyk jasnym wnętrzom, lub jako odważna i wyrafinowana aranżacja utrzymana wyłącznie w tych dwóch kolorach. Biało-czarny total look to kwintesencja stylu glamour. Należy jednak pamiętać, że przy zawężeniu palety do tych dwóch kolorów bardzo ważną rolę we wnętrzu zacznie odgrywać właściwe stosowanie różnych materiałów, faktur, matowych lub połyskujących wykończeń tak, by wnętrze otrzymało trójwymiarowość i zamierzony charakter.
Barwy luksusu
Odważna paleta barw to wyznacznik stylu glamour. Złoto i srebro to absolutna konieczność dla osiągnięcia wrażenia przepychu i zachwytu. Może pojawiać się na powierzchniach mebli, tkaninach, obiciach, tapetach, w elementach dekoracyjnych (ramach luster, obrazów, lampach, świecznikach). W aranżacjach glamour sprawdzają się także intensywniejsze kolory: głębokie purpury, fiolety, szmaragdowe zielenie, turkusy, róże. Nasycone barwy dobrze jest dopełnić neutralnymi beżami lub szarościami, stanowiącymi dla nich tło. Często stosowane są także jasne stonowane aranżacje, utrzymane w kolorystyce zgaszonych różów, fioletów lub popieli, w których na pierwszy plan wysuwają się efektowne, błyszczące dodatki. W stylu glamour można więc swobodnie sięgać po ciemniejsze, bardziej nasycone lub jaśniejsze i wygaszone kolory, by stworzyć wnętrze adekwatne do własnych upodobań.
Gra formą
Aby nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter, warto zwrócić uwagę na różnorodność kształtów mebli i dodatków, które są w nim stosowane. Zamiast prostych, modularnych, powtarzalnych brył typowych dla minimalizmu, w stylu glamour można czerpać z bogactwa kształtów: motywów roślinnych, eleganckich krzywizn, wieloboków. Ciekawe motywy pojawiające się na meblach mogą występować także we wzorach tkanin, dekoracjach ścian i w formach opraw oświetleniowych. Najlepiej wybrać jeden lub dwa kształty, powielać je w różnych wariantach, aby uzyskać spójność aranżacji wnętrza.
Oświetlenie
Dla właściwego rozświetlenia wnętrza pomocne są materiały odbijające światło. Kluczową rolę odgrywa jednak odpowiednia gra światłem poprzez właściwe rozmieszczenie opraw oświetleniowych. Wnętrze ma lśnić i błyszczeć, więc niech będzie w nim dużo światła. W miejscu centralnym może zawisnąć kryształowy żyrandol, pięknie rozprowadzający światło, jako oświetlenie boczne doskonale sprawdzają się lampy stołowe i kinkiety, które symetrycznie rozmieszczone mogą stworzyć wspaniałą oprawę kominka, obrazu lub lustra. Stosowanie kilku źródeł światła pozwala na podkreślenie za ich pomocą najważniejszych elementów wnętrza i stworzenie w nim przytulnej atmosfery.
Bogactwo materiałów
Tapety flokowane, o charakterystycznej zamszowej fakturze umieszczonych na niej wzorów, pozwalają stworzyć przyjazne i ekskluzywne wnętrze. Ważną rolę odgrywają bogate, mięsiste, wysokiej jakości (najlepiej mieniące się) tkaniny i materiały, jak aksamit, satyna, atłas lub sztuczne skóry i futra. Wskazane są miłe w dotyku kotary, zasłony, poduszki, pikowane elementy mebli, narzuty. Jeżeli we wnętrzu ma znaleźć się kamień naturalny lub jego imitacja, powinien to być marmur. Ciekawym motywem nadającym aranżacji wyrafinowanego charakteru jest lustrzana mozaika ścienna. Bardzo szykowanie wyglądają lustrzane, cegiełkowe mozaiki z fazowanymi bokami.
Jeżeli chcemy, żeby wnętrze miało wytworny charakter i przepych królewskiej rezydencji, ale lubimy nowoczesność, styl glamour jest idealnym wyborem. Pozwala stworzyć scenerię pięknego snu, poczuć się w nim jak prawdziwa gwiazda i błyszczeć.
Autor: Marta Maliszewska
Architektka, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej. Właścicielka firmy "tuto" Pracownia Architektoniczna. Zajmuje się projektowaniem budynków i wnętrz mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Specjalizuje się w projektowaniu obiektów medycznych, w szczególności gabinetów stomatologicznych.
Kontakt do autora: www.tuto.com.pl
Artykuł opublikowany w numerze 2/2019 magazynu Nowy Gabinet Stomatologiczny. Zobacz pełny spis treści.
Dowiedz się więcej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" -zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.