2010
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times
Odpady - mniej rygorystycznie

72 godziny to maksymalny okres, przez jaki wolno przechowywać odpady medyczne w pojemniku lub worku - ministerstwo zdrowia przygotowało nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowego postępowania z odpadami medycznymi.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Zgoda na zabieg medyczny

Przed rozpoczęciem udzielania porady lekarskiej i zabiegów lekarz powinien uzyskać zgodę pacjenta. Wymóg ten wynika z autonomii pacjenta i konstytucyjnie gwarantowanej zasady poszanowania życia prywatnego (art. 47 Konstytucji RP) oraz ochrony nietykalności i wolności osobistej (art. 41 Konstytucji RP).

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Kątnice przyspieszające

Kątnica stomatologiczna od czasu jej powstania przechodzi stałe zmiany konstrukcyjne, Wszystkie firmy co pewien czas wprowadzają nowe rozwiązanie. Pozornie kątnice prawie się nie zmieniają, jeżeli jednak porównamy te sprzed lat dwudziestu z dzisiejszymi, to okazuje się, że zmiany technologiczne są ogromne.

Autor: mgr inż. Andrzej Kołodziejczyk


Ozonoterapia

Od zeszłego roku firma OzonyTron wyposażyła urządzenie produkujące ozon w tzw. łyżkę ozonową. Łyżka ta obejmuje zęby żuchwy i szczęki, kieszonki dziąsłowe i dziąsła, dzięki czemu można aplikować ozon o dużo większym stężeniu niż było to w systemach otwartych. Jest to kolejny krok w dziedzinie stosowania ozonu w medycynie.

Autor: Wojciech Wilk


Dotacje z UE

Pozyskiwanie środków niezbędnych do stworzenia lub rozwoju firmy to temat niezwykle ważny. Przyznawanie środków unijnych na lata 2007- 2013 stanowi ogromną szansę na „skok” cywilizacyjny dla naszego kraju. Dotyczy to wszystkich gałęzi przemysłu i usług. Również usług medycznych, a zwłaszcza prywatnych gabinetów.

Autor: Arkadiusz Augustyniak


Instalacje w ZOZ-ie

Kontynuujemy cykl artykułów opisujący najważniejsze przepisy budowlane dotyczące budynków, w których udzielane są usługi medyczne. Dotyczy to zarówno pomieszczeń przeznaczonych na praktyki lekarskie, jak i na zakłady opieki zdrowotnej. Budynki te należą do grupy obiektów użyteczności publicznej i stawiane są im ostrzejsze wymagania niż pozostałym obiektom.

Autor: mgr inż. Piotr Szymański


Adhezja i systemy łączące

W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznego powstawania nowych systemów łączących, od materiałów 3 składnikowych (IV generacja) do materiałów jednoskładnikowych VII generacji. Po początkowym zachwycie systemami samowytrawiającymi, po kilku latach ich użytkowania przychodzi czas na refleksję i podsumowanie kliniczne tego typu systemów.

Autor: dr Zbigniew Raszewski


Automatyka w medycynie

Jeszcze niedawno o identyfikacji za pomocą fal radiowych mogliśmy czytać tylko w powieściach science fiction. Dzisiaj ta technologia jest coraz szerszej stosowana w otaczającym nas świecie. Technologia RFID wkracza również do medycyny i jest jednym z elementów systemu opieki nad pacjentem, a prognozy zapowiadają coraz szersze jej wykorzystanie w przyszłości.

Autorzy: Marcin Białek, Justyna Niebieszczańska


Polerowanie – ważne i poważne

Gładkie powierzchnie wypełnień, uzupełnień protetycznych, zębów po oczyszczeniu mają niezmiernie ważne znaczenie i praca nad ich wykonaniem nie jest dobrą wolą lekarza, ale koniecznością, bez której nie osiągniemy ani zadowalającego efektu klinicznego, ani - a może przede wszystkim - estetycznego.

Autor: dr n. med. Anna Leśniewska


Kompresor

Od czego zależy niezawodne działanie unitu? Oczywiście od wielu czynników. Trudno uszeregować ważność poszczególnych elementów. Jednak nie bez przyczyny serwisanci nazywają kompresor sercem unitu. Dlaczego jest tak ważny? Czy droższy kompresor zapewni lepsze działanie naszego unitu?

Autor: mgr inż. Piotr Szymański

 

 

 

Spis treści - subskrypcja

loading...
2024
2023
2022
2021
2020
2019

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA