Sprzęt stomatologiczny
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Łyżka ozonowa. Innowacja czy rewolucja w zabiegach stomatologicznych? Od zeszłego roku firma OzonyTron wyposażyła urządzenie produkujące ozon w tzw. łyżkę ozonową. Łyżka ta obejmuje zęby żuchwy i szczęki, kieszonki dziąsłowe i dziąsła, dzięki czemu można aplikować ozon o dużo większym stężeniu niż było to w systemach otwartych. Jest to kolejny krok w dziedzinie stosowania ozonu w medycynie. 

Rozwój techniki i badania naukowe dokładnie określiły, jakie reakcje zachodzą podczas zabiegu ozonoterapii. Okazało się, że to wcale nie ozon jest czynnikiem aktywnym, lecz jest nim tlen atomowy.  Otrzymujemy go zarówno w reakcji syntezy (powstawanie), jak i analizy (rozpadu) ozonu. To on niszcząc podwójne wiązanie węglowe, tworzące strukturę membrany komórkowej organizmów niższych, doprowadza do jej rozpadu a w efekcie do ich obumarcia.

Pierwsze urządzenie produkujące ozon (Ozonisator, Werner von Siemens – 1857 r.) było  rozbudowane i wykonane z materiałów naturalnych, nieodpornych na działanie ozonu. Jego podstawą był wewnętrzny generator ozonu, co wprowadzało pewne ograniczenia w jego stosowaniu. Narażało to pacjentów i osoby obsługujące na wdychanie ozonu, który w stężeniu przekraczającym 180 μg/m3 jest szkodliwy. W zależności od miejsca aplikacji należy go izolować przed możliwością wdychania.

Rozwiązaniem eliminującym ten problem okazało się, wprowadzone przez niemieckiego inżyniera na rynek w 1999 r., urządzenie pracujące w tzw. systemie otwartym, wytwarzającym tlen atomowy bezpośrednio w polu zabiegowym. Był to przełom w zabiegach ozonoterapii stomatologicznej. Automaty, o nazwie OzonyTron firmy MIO Internationale Ozonytron, wyposażone były w różne sądy aplikacyjne umożliwiające bezbolesne leczenie dowolnego pola zabiegowego. Dodatkowym, niezmiernie ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia, stało się również pole magnetyczne, powstające wokół sondy. Umożliwiało ono penetrację tkanki do 10 mm w głąb, a jego parametry tak dobrano, aby aktywować procesy regeneracji tkanki miękkiej (magnetostymulacja). To pozwalało ograniczyć ilość zabiegów, zachowując skuteczność leczenia. W tamtym czasie żadne inne urządzenie do ozonoterapii nie dawało - choćby w niewielkim nawet stopniu - takiej skuteczności dezynfekcji tkanki. Mimo sukcesu, niemiecka firma nie zaniechała dalszych badań w ośrodkach naukowych i technicznych. Badania miały na celu mających na celu: pogłębienie wiedzy o wykorzystaniu nieocenionych właściwości ozonu oraz o ułatwieniu aplikacji tak, aby zmaksymalizować skuteczność leczenia.

We wrześniu 2009 roku zaprezentowano urządzenie OzonyTron XP/OZ. Umożliwia ono, oprócz standardowej aplikacji sondami, stosowanie tzw. łyżki ozonowej (po raz pierwszy na świecie) i nadmuchu ozonu sondą KPX w trudno dostępne miejsca. Rozwiązanie to daje nieograniczone możliwości aplikacji i zapewnia nareszcie skuteczną profilaktykę próchnicy, o której tyle mówi się w stomatologii światowej.

Zasada działania

Łyżka ozonowa obejmuje jednocześnie zęby żuchwy i szczęki, kieszonki dziąsłowe i dziąsła. Moduł generatora ozonu OzonyTron OZ o dużej wydajności (20-krotnie większej niż dotychczasowe urządzenia) wyposażony jest w pompę tłoczącą i ssącą co pozwala w pełni kontrolować zabieg, zachowując przy tym całkowitą szczelność układu. Producent oferuje cztery rozmiary łyżek, do zastosowania zarówno u dziecka jak i u osoby dorosłej. Zabiegi systematycznie powtarzane co kilka miesięcy, eliminują ryzyko powstawania próchnicy. Stosowanie jest całkowicie bezbolesne, co gwarantuje, że pacjenci chętnie zgadzają się na ten zabieg.

Łyżka ozonowa to również doskonały i skuteczny instrument w trakcie postępowania leczniczego  w przebiegu chorób przyzębia.  Pierwsza faza zabiegu to: uszczelnienie łyżki ozonowej oraz odessanie z dziąseł i kieszonek płynów fizjologicznych i krwi, (pojawiających się jeśli jest to stan zapalny), które są gromadzone w separatorze śliny. Kolejna faza to intensywna aplikacja ozonu,  w sekwencjach ssąco tłoczących, podczas których przez ułamek sekundy ozon podawany jest pod ciśnieniem, zapewniając skuteczną dezynfekcję tkanki.

Ponieważ w OzonyTron XP/OZ mamy do dyspozycji wysokie stężenie ozonu, producent wyposażył urządzenie w program do wybielania zębów. Wybielanie ozonem nie powoduje  nadwrażliwości pozabiegowej, tak często spotykanej przy wybielaniu preparatami chemicznymi. To rozwiązanie technologicznie przekracza kolejną barierę i otwiera nowe możliwości dla ozonoterapii stomatologicznej. Nieoceniony staje się również ten zabieg dla pacjentów leczonych ortodontycznie , u których mimo właściwej higieny, pojawiają się problemy w związku z noszeniem zamków aparatów stałych. W urządzeniu zaprogramowanych jest 31 zabiegów stomatologicznych, umożliwiających aplikacje sondami, łyżkami ozonowymi i bezpośredni nadmuch ozonu w niewielkim stężeniu, za pomocą aplikatora KPX w trudno dostępne miejsca jak kieszonki dziąsłowe, przetoki czy wierzchołek kanału korzeniowego. Wszystkie te możliwości dają gwarancje skutecznej i głębokiej dezynfekcji tkanki Ozonem w każdym przypadku i nie tylko w stomatologii, ale we wszystkich dziedzinach medycyny (produkuje się specjalne aplikatury dla każdej dziedziny).

Łyżki ozonowe są wykonane z odpowiedniego materiału połączonego specjalnym sylikonem, umożliwiającego ich sterylizację. Łyżkę można przypisać konkretnemu pacjentowi lub stosować na bieżąco po sterylizacji. Urządzenie jest wyposażone w możliwość modyfikacji programów lub wprowadzenia nowych, jeśli zostaną opracowane. Obsługa urządzenia jest prosta. Operator wybiera odpowiedni program i aplikator, a urządzenie dobiera intensywność i czas aplikacji, które wyświetlane są na panelu LCD. W zależności od rodzaju użytkowanego aplikatora, zabieg można aktywować z panelu sterującego, rękojeści lub sterownika nożnego.


Autor: Wojciech Wilk

 

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA