Prezes NFZ określił warunki leczenia stomatologicznego
Zostało opublikowane zarządzenie prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na leczenie stomatologiczne. Zarządzenie jest krytykowane przez część lekarzy i lekarzy dentystów z samorządu.

W Toruniu nadal nie znaleziono lekarza dentysty, który podjął by się leczenia w porze nocnej i świątecznej. Kolejny konkurs ogłoszony przez Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ nie przyniósł rozstrzygnięć.
Mieszkańcy Torunia w dalszym ciągu mają problem z dostępem do lekarza dentysty w nocy i święta. Taka sytuacja trwa już trzy miesiące. Aktualnie został ogłoszony drugi konkurs, do poprzedniego nie zgłosiła się żadna placówka. Oferowana stawka jest jedną z wyższych w kraju – wynosi 700 złotych za dwunastogodzinny dyżur, jednak kwota ta nie zachęca dentystów do podpisania kontraktu.
Czy właściciele praktyk, które nie posiadają kontraktów z Funduszem będą zobligowani do wystawiania swoim pacjentom recept refundowanych? Istnieje takie prawdopodobieństwo – w odniesieniu do zmian w ustawie refundacyjnej.
Wciąż trwają rozmowy o tym, w jaki sposób zachęcić lekarzy dentystów do otwierania gabinetów w szkołach. Resort zdrowia planuje wprowadzenie kolejnych przepisów, które mają do tego zachęcać. Będą wprowadzone ułatwienia dla lekarzy dentystów, którzy zarządzają placówkami szkolnymi.
O prawie 100 milinów złotych zwiększy się w przyszłym roku budżet na służbę zdrowia w województwie świętokrzyskim. Kielecki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że na leczenie w gabinetach dentystycznych Fundusz, uwzględniając doliczone 2 mln, wyda prawie 67 mln 400 tys. zł.
„Dbamy o piękny uśmiech” - to pilotażowa akcja, do której zostali zaproszeni właściciele prywatnych gabinetów stomatologicznych ze Skierniewic. Organizatorem akcji jest miasto, które przeznaczyło na ten cel 26 tysięcy złotych. Program jest skierowany do dzieci i młodzieży.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt Rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru
Lekarze ze Śląskiej Izby Lekarskiej zaapelowali do premier Beaty Szydło o podjęcie pilnych działań w celu poprawy sytuacji w ochronie zdrowia. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia oraz urealnienie koszyka świadczeń gwarantowanych.
Pytanie: Jakie są możliwości uzyskania dodatkowych punktów w postępowaniu o uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia?



