Mieszkańcy Debrzna wywalczyli gabinet
Walkę o gabinet stomatologiczny stoczyli mieszkańcy Debrzna, leżącego przy południowej granicy województwa pomorskiego. Walkę ostatecznie wygrali…
Walkę o gabinet stomatologiczny stoczyli mieszkańcy Debrzna, leżącego przy południowej granicy województwa pomorskiego. Walkę ostatecznie wygrali…
Do zakazu stosowania amalgamatu w leczeniu zębów u dzieci oraz kobiet ciężarnych powinien dostosować się Narodowy Fundusz Zdrowia. Agnieszka Ruchała - Tyszler, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie twierdzi, że NFZ nie tylko powinien wskazać alternatywny materiał, ale również go sfinansować.
Doraźna pomoc stomatologiczna w Inowrocławiu będzie działała tylko do końca lipca 2018 roku. Takie informacje przekazał dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego im. dr Ludwika Błażaka, w którym dotychczas realizowano te świadczenia.
Stomatologia, jako jedyna, w przyszłym roku dostanie mniej pieniędzy niż w roku bieżącym. Narodowy Fundusz Zdrowia zaproponował, by na usługi stomatologiczne przeznaczyć w 2019 roku 1,847 mld złotych. Jest to kwota niższa o 5,83 procenta w stosunku do roku bieżącego.
Do wykazu dziedzin priorytetowych została dołączona ortodoncja. Oznacza to, że lekarze kształcący się w tej specjalizacji będą otrzymywali wyższe wynagrodzenie w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Będą także mogli liczyć na więcej miejsc rezydenckich.
Jedyna placówka w regionie tarnowskim, w której wykonywane są zabiegi w narkozie, nie otrzymała kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia na chirurgię stomatologiczną.
Andrzej Jacyna został oficjalnie powołany na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował Krzysztof Jakubiak rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Do tej pory Andrzej Jacyna pełnił jedynie obowiązki prezesa NFZ-u.
Z prośbą do Ministerstwa Zdrowia o zmianę warunków świadczenia usług w ramach doraźnej pomocy stomatologicznej, tak aby uatrakcyjnić warunki finansowe dla prowadzących tamtejsze pogotowia stomatologiczne – planuje wystąpić Świętokrzyski NFZ. Małgorzata Kiebzak, dyrektor Oddziału Wojewódzkiego NFZ poinformowała, że aktualnie NFZ płaci tylko za wykonaną usługę.
W Polsce systematycznie ubywa gabinetów stomatologicznych, które podpisują kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia - tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ze współpracy z publicznym płatnikiem co roku średnio rezygnuje około stu świadczeniodawców.
Ograniczenie liczby wydawanych lekarzom papierowych druków zwolnień lekarskich zarzuca Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Związkowcy uważają, że ZUS w ten sposób chce przymusić lekarzy do przestawienia się na e-zwolnienia.
Minister zdrowia przyznał 1903 rezydentury na najbliższe wiosenne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje lekarskie. Dla lekarzy dentystów zaplanowano 45 miejsc. Dodatkowe cztery – dla chirurgii szczękowo – twarzowej.
Praca w nocy nie cieszy się dużym zainteresowaniem lekarzy dentystów. Nawet w tak dużych miastach jak Kraków, Koszalin czy Siedlce nie udało się zakontraktować nocnej pomocy stomatologicznej.
O wyższy kontrakt w ramach NFZ dla dentystki ze Stargardu proszą tamtejsi pacjenci. Wystosowali w tej sprawie petycję do funduszu. Petycja dotyczy Elżbiety Fydryszewskiej, która prowadzi w tym mieście indywidualną praktykę stomatologiczną.
Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski zwrócił się do lekarzy rezydentów z prośbą o kilka dni cierpliwości. Zrobił to za pośrednictwem Twittera. Napisał: Drodzy Rezydenci, dialog i spotkanie z Wami są dla mnie bardzo ważne. Proszę o kilka dni cierpliwości.
Z roku na rok obniża się liczba praktyk stomatologicznych wspólpracujacych z NFZ-em oraz liczba porad udzielanych w ramach świadczeń finansowanych ze środków publicznych – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Około czterdzieści placówek z Poznania i powiatu poznańskiego nie wykorzystało, nawet 60 procent, zaszłorocznego kontraktu z NFZ-em. W innych miejscach w kraju jest podobnie. Temat ten pojawił się podczas obrad Sejmu.
Polscy niepełnosprawni pacjenci mogą leczyć zęby w Czechach. Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał umowę z kliniką stomatologiczną w Ostrawie.
W 2018 roku na publiczną stomatologię Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy 1,9 mld złotych. Jest to o 66 milionów złotych więcej niż w 2017 roku. W skali procentowej wzrost wynosi 3,6 proc.
Zwiększy się koszyk świadczeń gwarantowanych w opiece stomatologicznej nad dziećmi. Zmiany, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia mają obowiązywać od stycznia 2018 roku.
Około 40 placówek stomatologicznych w powiecie poznańskim, jak i w samym Poznaniu, nie wykorzystało nawet 60 proc. tegorocznych kontraktów, które zawarły z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dla profesjonalistówInformujemy, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do informacji wyświetlanych na stronie w sekcji DLA LEKARZA, zastrzeżony jest dla profesjonalistów z branży medycznej. Dla pacjentów przeznaczone są treści w sekcji DLA PACJENTA. Przechodząc dalej potwierdzasz, że jesteś profesjonalistą posiadającym odpowiednią wiedzę medyczną. |