NFZ
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówDo zakazu stosowania amalgamatu w leczeniu zębów u dzieci oraz kobiet ciężarnych powinien dostosować się Narodowy Fundusz Zdrowia. Agnieszka Ruchała - Tyszler, przewodnicząca Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie twierdzi, że NFZ nie tylko powinien wskazać alternatywny materiał, ale również go sfinansować.


Wiele kontrowersji już wcześniej budziło stosowanie amalgamatu w zębach mlecznych, czy niedojrzałych zębach stałych. Lekarze lecząc te zęby najczęściej stosowali materiały glassjonomerowe o zwiększonych parametrach wytrzymałościowych. Jednak nie są to tak dobre wypełnienia, jak materiały kompozytowe.
Wiadomo, że już za kilka lat wejdzie całkowity zakaz stosowania amalgamatów. Od stycznia w każdym gabinecie będzie musiał być zamontowany separator amalgamatu. Dlatego dziwnym wydaje się fakt, że wobec powszechnego odchodzenia od amalgamatu, NFZ wciąż finansuje, a tym samym rekomenduje, ten rodzaj wypełnień, i co gorsza nie daje lekarzom zbytniej alternatywy.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA