Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Lekarze dentyści będą mogli kwalifikować i wykonywać szczepienia przeciw COVID-19 nawet po zakończeniu stanu epidemicznego. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia. Stan zagrożenia epidemicznego został odwołany w Polsce 1 lipca.

To znaczy, że jest to koniec obowiązkowych szczepień przeciw COVID – 19 dla pracowników medycznych i studentów kierunków medycznych.

Program dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19

Oznacza to również koniec obowiązkowego noszenia maseczek w szpitalach i placówkach medycznych. Jednak wciąż kontynuowany będzie program dobrowolnych szczepień przeciw COVID-19.

– Badanie kwalifikacyjne do szczepień będzie mógł w każdym przypadku przeprowadzić lekarz i felczer, a w przypadku badania osoby, która ukończyła 15. rok życia, również lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, a także fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny lub farmaceuta, który uzyskał dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego – tak wynika z projektu rozporządzenia. Natomiast szczepienie ochronne przeciw COVID-19 przeprowadzać będzie mógł lekarz, lekarz dentysta, felczer, pielęgniarka, położna, higienistka szkolna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny albo farmaceuta – posiadający ku temu odpowiednie kwalifikacje.

Szczepienia przeciw COVID-19 w liczbach

Od 27 grudnia 2020 r. podano 58 017 961 szczepionek przeciwko koronawirusowi. Najwięcej wykonano ich w województwie małopolskim – wynika z danych rządowych. Z zestawienia wynika też, że po podaniu ponad 58 mln szczepionek zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. 15 kwietnia br. wystawiono e-skierowania na piątą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Mogą z niej skorzystać osoby, które drugą dawkę przypominającą otrzymały w okresie kwiecień-wrzesień 2022 r., są w wieku 60 plus albo mają upośledzoną odporność lub pracują w podmiotach medycznych. Szczepienia są wykonywane preparatami zaktualizowanymi, działającymi przeciw podwariantom omikronu. Od 1 lipca nie są już możliwe szczepienia przeciw COVID – 19 w aptekach.

 

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dentyści mogą szczepić

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA