Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zdobyte w Europie kwalifikacje do wykonywania zawodu lekarza dentysty będą uznawane w Wielkiej Brytanii przez następne pięć lat – informuje brytyjski rząd. Spośród wszystkich dentystów zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, kwalifikacje zawodowe w innych państwach europejskich zdobyło około 17 proc. A wśród stomatologów, którzy zostali w 2022 roku wpisani do rejestru dentystów praktykujących w Zjednoczonym Królestwie, osoby takie stanowiły aż 37 proc.

Aktualna pozostanie też dotychczasowa procedura wpisania tych osób do rejestru, która obejmuje kontrolę poziomu znajomości języka angielskiego, stanu zdrowia oraz cech osobowościowych.

Uznawanie europejskich kwalifikacji stomatologicznych

Kwalifikacje Brytyjczyków, którzy podjęli studia stomatologiczne w innym państwie europejskim, zostaną automatycznie uznane po ich powrocie w Wielkiej Brytanii – oznacza decyzja rządu.

– Cieszymy się, że rząd przychylił się do naszej opinii, iż obecne ustalenia dotyczące uznawania europejskich kwalifikacji stomatologicznych powinny na razie zostać utrzymane. Chociaż w dłuższej perspektywie uważamy, że istnieją poważne argumenty przemawiające za jednolitym podejściem do rejestracji praktyków, którzy zdobyli kwalifikacje za granicą, teraz nie jest dobry czas na zakłócanie napływu nowych stomatologów na brytyjski rynek pracy – powiedział Stefan Czerniawski, dyrektor wykonawczy ds. strategii w Generalnej Radzie Stomatologicznej GDC (organ regulujący pracę dentystów na terenie Zjednoczonego Królestwa).

Mniej restrykcyjne przepisy

Przypomnijmy, że w lutym Brytyjska Generalna Rada Stomatologiczna (ang. General Dental Council; GDC) wprowadziła mniej restrykcyjne przepisy dotyczące pozwoleń na podjęcie pracy w Zjednoczonym Królestwie przez lekarzy dentystów z zagranicy. Lekarze dentyści chcący zdać egzamin mają teraz więcej czasu na przystąpienie do ORE. Zmiany wiążą się również z tym, że o rejestrację jako specjalista z zakresu opieki stomatologicznej (ang. dental care professional, DCP) będą mogły ubiegać się tylko osoby posiadające ściśle określone kwalifikacje. Zmiany te zapewnią większą elastyczność i ułatwią rejestrację dentystów ubiegających się o prawo do pracy w Wielkiej Brytanii – twierdzi Generalna Rada Stomatologiczna.

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dentysta z Europy w Wielkiej Brytanii

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA