Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia wynika, że lekarze dentyści mają prawo uczestniczyć w szkoleniach specjalizacyjnych z psychoterapii. Wersję projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie specjalizacji w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia, zakładającego wprowadzenie nowej dziedziny specjalizacji „psychoterapia”, opublikowano na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Dentysta specjalistą z psychoterapii

– To dobra wiadomość. Ujęcie zawodu lekarza dentysty w katalogu zawodów, po ukończeniu których można przystąpić do szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie psychoterapii, jest uzasadnione i wskazuje na równe traktowanie lekarzy i lekarzy dentystów. Cieszę się, że tym razem wsłuchano się w głos środowiska lekarskiego. Ta zmiana umożliwi podniesienie w ramach kształcenia podyplomowego kwalifikacji zawodowych lekarzy dentystów – wskazuje wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Paweł Barucha, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL.

Osoby, które posiadają tytuł specjalisty w dziedzinie psychoterapii będą przygotowane do prowadzenia psychoterapii zaburzeń psychicznych i związanych z nimi zaburzeń somatycznych. Będą to robić poprzez nawiązywanie szczególnej relacji interpersonalnej, nazywanej relacją psychoterapeutyczną. Osoby, które posiadają tytuł specjalisty z psychoterapii mają być również przygotowane do prowadzenia umożliwiającej zaistnienie procesu psychoterapeutycznego, w którym język jest zasadniczym sposobem komunikacji.

Specjalista psychoterapeuta

Specjalista psychoterapeuta dąży do usunięcia zaburzeń psychicznych poprzez zmianę sposobów przeżywania, poznawania i zachowania. W wyniku tych oddziaływań pacjent zdobywa nową wiedzę i uczy się nowych wzorców reagowania emocjonalnego i zachowania. Psychoterapia będzie skierowana do pacjentów pełnoletnich. Chodzi o pacjentów, u których rozpoznanie i przyczyny powstania objawów zaburzeń psychicznych uzasadniają, zgodnie ze współczesną wiedzą o etiopatogenezie, zastosowanie psychoterapii. Samorząd lekarski zabiegał o dodanie lekarzy dentystów do grupy uprawnionych medyków do odbycia szkolenia specjalizacyjnego. Regulacja ta obowiązuje od 24 czerwca 2023 r. W Polsce jest aktualnie około 10 tysięcy psychoterapeutów. Wiele wskazuje na to, ze zawód ten będzie wciąż się rozwijał ze względu na rosnące potrzeby leczenia zaburzeń psychicznych.

Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dentysta psychoterapeuta

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA