Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

nowygabinet.pl - portal dla lekarzy dentystówE-recepta ma być ważna rok, będzie mógł ją wystawić również asystent lekarza. To tylko niektóre zmiany w związku z uchwaloną przez Senat tak zwaną ustawą dotyczącą e-zdrowia.

Nowelizacją wydłuża okres realizacji e-recepty z 30 do 365 dni, zwiększy się również grono lekarzy będą mieli prawo wypisać leki dla osób 75 +. Ci pacjenci mają otrzymać receptę także podczas wizyty u lekarza specjalisty i przy wypisie ze szpitala. E-recepta ma także spełniać wymogi e-recepty transgranicznej. Wystawiona w Polsce będzie mogła zostać zrealizowana w innych krajach Unii oraz Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. W systemie informatycznym pojawi się również narzędzie, pomagające określić poziom refundacji, o co postulowało środowisko medyczne. Platforma P1 określi automatycznie poziom odpłatności.
Dodatkowe uprawnienia uzyskali asystenci medyczni. Każdy lekarz może w rejestrze asystentów medycznych upoważnić swoich pracowników, by w jego imieniu wystawiali e-zwolnienia lekarskie, a także e-recepty i e-skierowania.
Jeszcze więcej ułatwień skierowano do pacjentów. W Profilu Zaufany lup za pomocą e-dowodu każdy pacjent będzie mógł sprawdzić stan finansowania swoich wizyt, zapisać się do lekarza, sprawdzić jakie recepty, skierowania, czy zwolnienia zostały wystawione. Ponadto będzie mógł złożyć skargę do Rzecznika Praw Pacjenta, dostać informacje o wycofanych lekach, itp.
Kolejnym ułatwieniem ma być wykorzystanie e-dowodu. Pacjent do apteki pójdzie z elektronicznym dowodem i automatycznie farmaceutka będzie miała dostęp do wystawionych na niego recept.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA