fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Amerykańskie praktyki stomatologiczne otrzymały ostrzeżenie od FBI dotyczące potencjalnych zagrożeń cyberbezpieczeństwa. Alarm został podniesiony również przez Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Stomatologicznych i Szczękowo-Twarzowych (AAOMS).

Nowa fala cyberataków

W komunikacie FBI poinformowano, że nieznana dotąd grupa cyberprzestępców, odpowiedzialna za ubiegłoroczne ataki na chirurgów plastycznych, obecnie skoncentrowała się na chirurgach stomatologicznych. Zidentyfikowane formy ataków obejmują phishing, vishing (oszustwa telefoniczne) oraz smishing (oszustwa poprzez wiadomości tekstowe). Celem tych działań jest uzyskanie dostępu do poufnych informacji, takich jak dane dotyczące zdrowia pacjentów (PHI), z zamiarem dokonania oszustw finansowych oraz kradzieży tożsamości.

Schemat działania cyberprzestępców

Schemat działania przestępców polega na kontakcie z gabinetem dentystycznym jako nowy pacjent. Oszuści dzwonią do przychodni, twierdząc, że nie mogą przesłać formularza pacjenta przez internet i proszą o możliwość przesłania go pocztą elektroniczną. Po otwarciu wiadomości e-mail i załącznika instalowane jest złośliwe oprogramowanie, które umożliwia dostęp do systemów gabinetu.

Zalecenia FBI i ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa

FBI zaleca wszystkim dentystom i ich zespołom zachowanie szczególnej czujności. Amerykańska Agencja ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Infrastruktury (U.S. Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) podkreśla, że większość cyberataków wynika z błędu ludzkiego i braku czujności, ale można im zapobiec poprzez odpowiednie szkolenia i wdrożenie środków ochrony.

Środki bezpieczeństwa dla gabinetów dentystycznych

Szkolenia: Regularne szkolenia dla pracowników w zakresie rozpoznawania incydentów związanych z phishingiem i innymi cyberprzestępstwami.
Silne hasła: Wprowadzenie wymogu używania silnych haseł.
Wieloskładnikowe uwierzytelnianie: Wdrożenie praktyki wieloskładnikowego uwierzytelniania.
Aktualizacje oprogramowania: Regularne aktualizowanie stosowanego w gabinecie oprogramowania.
Zgodność z HIPAA: Przestrzeganie wymogów ustawy HIPAA dotyczącej ochrony poufności, integralności i dostępności danych wrażliwych.

Dzięki tym działaniom gabinety dentystyczne mogą znacząco zmniejszyć ryzyko ataków cybernetycznych i zabezpieczyć poufne dane swoich pacjentów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Amerykańscy dentyści zagrożeni cyberatakami

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.