fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej ogłosiła najnowsze zalecenia w leczeniu próchnicy u dzieci. Kluczowym elementem nowych wytycznych jest rekomendacja stosowania srebrnych diaminofluorków (SDF) jako skutecznej metody hamowania dalszej demineralizacji i rozwoju próchnicy. Wytyczne podkreślają również znaczenie regularnych wizyt kontrolnych oraz edukacji na temat higieny jamy ustnej dla dzieci i ich opiekunów.

Leczenie próchnicy u dzieci

Te nowe wytyczne mają na celu poprawę zdrowia jamy ustnej najmłodszych pacjentów oraz zapobieganie poważniejszym problemom stomatologicznym w przyszłości.

Oto najważniejsze z nich:

Stosowanie Srebrnych Diaminofluorków (SDF): SDF jest rekomendowany jako skuteczna metoda hamowania demineralizacji i rozwoju próchnicy. Ma również właściwości przeciwbakteryjne, co wspiera leczenie.

  • Regularne wizyty kontrolne: Zaleca się regularne wizyty kontrolne co 3-6 miesięcy, aby monitorować stan zdrowia jamy ustnej dziecka i wczesne wykrywanie próchnicy.
  • Edukacja higieny jamy ustnej: Edukacja dzieci i ich opiekunów na temat prawidłowej higieny jamy ustnej, w tym technik szczotkowania i stosowania nitki dentystycznej, jest kluczowa.
  • Dieta: Promowanie zdrowej diety, ograniczenie spożycia cukrów prostych i unikanie przekąsek między posiłkami.
  • Profilaktyka fluorowa: Regularne stosowanie pasty do zębów z fluorem i rozważenie profesjonalnych zabiegów fluoryzacji.
  • Indywidualne plany leczenia: Tworzenie indywidualnych planów leczenia dostosowanych do potrzeb i ryzyka próchnicy u każdego dziecka.

Frekwencja próchnicy u polskich dzieci: alarmujące statystyki

Próchnica zębów stanowi poważny problem zdrowotny wśród polskich dzieci. Według badań przeprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Instytut Matki i Dziecka, aż 76% sześciolatków i 85% dwunastolatków w Polsce boryka się z próchnicą. Wskaźniki te są znacznie wyższe niż w krajach Europy Zachodniej. Główne przyczyny to niewłaściwa higiena jamy ustnej, niska świadomość profilaktyczna oraz niewystarczający dostęp do regularnej opieki stomatologicznej.

Aby zmniejszyć frekwencję próchnicy wśród polskich dzieci, konieczne są działania w zakresie edukacji zdrowotnej, promocji profilaktyki oraz zwiększenia dostępności do opieki stomatologicznej. Regularne wizyty u dentysty, właściwa higiena jamy ustnej i zdrowa dieta to kluczowe elementy w walce z próchnicą.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: wytyczne leczenia próchnicy u dzieci

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.