fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W ostatnich miesiącach niepokojąco wzrosła liczba recept wystawianych na oksykodon, silny lek opioidowy, który jest stosowany w leczeniu bólu. Zjawisko to zostało szczegółowo omówione podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, gdzie przedstawiono zarówno statystyki, jak i plany przeciwdziałania nielegalnemu dostępowi do tego rodzaju środków odurzających.

Wzrost liczby recept na oksykodon

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia, od 2019 roku liczba recept na oksykodon wzrosła o ponad 50%, a od 2023 roku – o 11%. W pierwszych pięciu miesiącach 2024 roku wystawiono już ponad 104 tysiące recept na ten lek. Ten gwałtowny wzrost budzi obawy wśród specjalistów, zwłaszcza że jednocześnie obserwuje się spadek liczby recept na inne opioidy, takie jak fentanyl.

Receptomaty a dostępność leków

Jednym z czynników wpływających na wzrost liczby recept na oksykodon jest rosnąca popularność tzw. receptomatów – internetowych serwisów umożliwiających uzyskanie recept bez konieczności bezpośredniej wizyty u lekarza. Chociaż zwiększa to dostępność leków, rodzi również pytania o bezpieczeństwo i kontrolę nad przepisywaniem silnych opioidów. Co więcej, leki przepisywane przez receptomaty zazwyczaj nie są refundowane, co dodatkowo komplikuje sytuację pacjentów.

Statystyki i nielegalny handel

Statystyki teoretycznie wskazują, że Polska jest jednym z krajów o najniższym poziomie nadużywania opioidów w Europie. Jednak wiceminister zdrowia, Marek Kos, zwrócił uwagę na niepokojące wydarzenia z ostatnich dni oraz trudności związane z przestępczością związaną z nielegalnym obrotem lekami w Internecie. „Walka z nadużyciami wymaga współpracy wielu organów, a szczególnie skomplikowana jest w środowisku internetowym” – powiedział Kos.

Plany przeciwdziałania

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało monitorowanie sytuacji związanej z przepisywaniem oksykodonu.

– Być może lek ten jest po prostu potrzebny pacjentom, ale wymaga to dokładnego sprawdzenia – podkreślił Kos. Eksperci wskazują na konieczność wprowadzenia skuteczniejszych narzędzi do walki z nielegalnym wystawianiem recept oraz sprzedażą leków w Internecie.

Wnioski i rekomendacje

Zespół sejmowej komisji zdrowia rekomenduje zacieśnienie współpracy między organami ścigania a placówkami medycznymi w celu lepszego monitorowania przepisywania leków opioidowych. Proponuje się również zwiększenie świadomości wśród lekarzy na temat odpowiedzialnego przepisywania oksykodonu oraz potencjalnych konsekwencji nadużywania tego leku.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Coraz więcej recept

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.