fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wezwało zespoły dentystyczne do pilniejszego monitorowania objawów zaburzeń odżywiania wśród swoich pacjentów. W Wielkiej Brytanii liczba osób cierpiących na zaburzenia odżywiania wynosi obecnie około 1,25 mln. BSDHT podkreśla, że dentyści i higieniści stomatologiczni są w doskonałej pozycji, aby identyfikować te problemy dzięki regularnym badaniom jamy ustnej.

Badanie jamy ustnej pomoże zidentyfikować niektóre choroby

Zalecenia BSDHT obejmują szczególną uwagę na oznaki zaburzeń odżywiania widoczne w jamie ustnej, które często mogą umykać lekarzom ogólnym. Jak zaznacza Julie Deverick, higienistka stomatologiczna i członkini BSDHT, podczas każdej wizyty dentystycznej należy dokładnie badać zarówno twarde, jak i miękkie tkanki jamy ustnej oraz skrupulatnie prowadzić dokumentację medyczną pacjentów.

Eksperci BSDHT wskazują na konkretne objawy, które powinny wzbudzić czujność dentystów. Należą do nich:

  • Erozja zębów, szczególnie widoczna na powierzchniach podniebiennych i żujących zębów tylnych, często spowodowana wymiotami o niskim pH (około 3,8).
  • Owrzodzenia, zapalenie języka, zapalenie kątów warg oraz kandydoza, które mogą wystąpić z powodu niedoborów żywieniowych.

Objawy zaburzenia odżywania

Rozpoznanie tych oznak to jedno, jednak omówienie ich z pacjentem może stanowić wyzwanie, ponieważ nie każdy pacjent jest otwarty na pytania dotyczące przyczyn erozji lub urazów. Julie Deverick podkreśla, że ważne jest, aby zadawać pytania z wyczuciem i bez osądzania. Należy poinformować pacjenta o swoich obserwacjach i zapytać, czy są mu znane przyczyny takich objawów, jak spożywanie kwaśnych napojów, refluks żołądkowo-przełykowy czy częste wymioty (obecnie lub w przeszłości).

– Pacjent może nie chcieć ujawniać problemu, ale zaburzenia odżywiania będą wciąż dawały objawy. Jeśli pacjent nie znajduje się obecnie pod opieką medyczną, należy zalecić mu rozmowę z lekarzem rodzinnym” – podsumowuje Julie Deverick.

BSDHT wzywa zespoły dentystyczne do aktywnej roli w identyfikacji i wsparciu pacjentów z zaburzeniami odżywiania, podkreślając wagę holistycznego podejścia do zdrowia pacjentów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Objawy zaburzenia odżywania

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.