fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

– Pracownicy ochrony zdrowia zgłaszają skargi na mobbing niemal dwukrotnie częściej, niż pracownicy z pozostałych sektorów gospodarki – tak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Inspektorat Pracy z ostatnich trzech lat. Potwierdziły się niepokojące sygnały o rosnącej fali tego zjawiska w placówkach ochrony zdrowia.

Zagrożenie mobbingiem

Eksperci podkreślają, że zagrożenie mobbingiem stało się jednym z ważnych czynników motywujących studentów uczelni medycznych do planowania wyjazdu za granicę po ukończeniu studiów. Prawie wszyscy studenci zgodzili się, że mobbing wyższych rangą pracowników wobec młodszych to częste zjawisko – informowała podczas IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach, Dominika Pszczółkowska z Ośrodka Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspertka zaznaczyła jednocześnie, że zarówno obecnie, jak i w poprzednich badaniach, najpopularniejszymi czynnikami motywującymi do wyjazdu są: organizacja systemu ochrony zdrowia, warunki pracy, zarobki oraz czynniki społeczno-polityczne.

Zatrzymaj mobbing!

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zainicjował w maju br. kampanię społeczną „Zatrzymaj mobbing!”. Plakaty kampanii opatrzono nagłówkiem: „80 proc. lekarzy zetknęło się z mobbingiem, 50 proc. mogło doświadczyć go osobiście”. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że 80 proc. lekarzy było w pracy świadkami zachowań mobbingowych, a połowa mogła ich doświadczyć.

Przypomnijmy, że Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu jego poniżenie lub ośmieszenie, a także izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Pracownicy rzadko decydują się na walkę o swoje prawa przed sądem. Niejednokrotnie oznacza to przewlekły i kosztowny proces na który nie stać wiele osób.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Mobbing w ochronie zdrowia

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA