W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Zaczęła działać aplikacja mobilna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mZUS dla Lekarza. Dzięki niej możliwy jest szybki dostęp do procesów wystawiania i anulowania zaświadczeń lekarskich przez lekarzy i asystentów medycznych. Z aplikacji mZUS można korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS.

Apka: mZUS dla Lekarza

Pobrać można ją bezpłatnie ze sklepów Google Play oraz App Store. Za pośrednictwem aplikacji mZUS dla lekarza można sparować aplikację mobilną z kontem PUE ZUS, dodać certyfikat do aplikacji mZUS dla Lekarza, ustawić, zmienić lub dodać na czas trwania sesji nowe miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych, wystawić lub anulować e-ZLA, wyświetlić szczegóły złożonych wystawionych zaświadczeń lekarskich e-ZLA, wyświetlić szczegóły zaświadczeń lekarskich e-ZLA pacjenta, wystawionych również przez innych lekarzy.

Na potrzeby wystawiania e-ZLA można również pobrać dane pacjenta oraz jego pracodawców, a także dane członków rodziny, których pacjent zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego, skontaktować się telefonicznie z infolinią ZUS (Centrum Obsługi Telefonicznej), wyświetlić komunikaty dla aplikacji mZUS dla Lekarza i powiadomienia PUE. Przed instalacją aplikacji trzeba się upewnić, że osoba zainteresowana instalacją aplikacji ma swój profil na PUE ZUS i jest on aktywny.

Dla lekarzy, którzy wystawiają zwolnienia

Aplikacja mZUS dla Lekarza jest przeznaczona dla lekarzy, którzy mają upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich oraz dla asystentów medycznych, upoważnionych przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu. Od prawie pięciu lat obowiązują zmiany legislacyjne pozwalające na zastosowanie systemów teleinformatycznych i systemów łączności w ochronie zdrowia. W swoim założeniu zmiany te mają ułatwić i przyspieszyć otrzymywanie przez pacjentów świadczeń zdrowotnych. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykorzystał okres pandemii do dalszej cyfryzacji. Obecnie to jeden z najbardziej zdigitalizowanych urzędów w Polsce. W sposób całkowicie automatyczny obsługiwane są wnioski rodzinne, m.in. o 500+ czy żłobkowe. Wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązkowe konto na Platformie Usług Elektronicznych. Funkcjonuje też e-legitymacja emeryta i rencisty.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: mZUS

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.