W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Temat zabezpieczeń stosowanych w radiologii, w tym ochrony pacjenta za pomocą ołowianych fartuchów używanych także podczas prześwietleń zębów podejmowany jest ostatnio coraz częściej w amerykańskiej stomatologii. Naukowcy, związani z Amerykańską Akademią Radiologii Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowej (American Academy of Oral and Maxillofacial Radiology; AAOMR), dokonali przeglądu dostępnych badań prowadzonych przez liczne instytucje, zajmujące się ochroną pacjenta przed promieniowaniem podczas wykonywania zdjęć rentgenowskich zębów.

Rezygnacja z osłon w stomatologii

– Biorąc pod uwagę znikomą dawkę promieni X na jaką eksponowane są okolice narządów rodnych i płód podczas obrazowania twarzowo-szczękowego, komisja zaleca rezygnację ze stosowania osłon na struktury miednicy podczas wszystkich zabiegów radiograficznych w stomatologii. Na podstawie dawek promieniowania, na jakie pacjenci są narażeni podczas obrazowania RTG okolicy szczęk, komisja uznała, że ryzyko raka tarczycy jest znikome i zaleca, aby nie stosować osłony na okolicę tarczycy podczas obrazowania wewnątrzustnego, panoramicznego, cefalometrycznego i tomografii komputerowej z użyciem wiązki stożkowej (CBCT) – napisali autorzy przeglądu z Sekcji Radiologii Jamy Ustnej i Szczękowo-Twarzowej Wydziału Stomatologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).

Zabezpieczenia wpływają na jakość obrazu

Naukowcy na podstawie przeprowadzonego badania, nie potwierdzili, by promienie rentgenowskie powodowały mutacje lub choroby genetyczne, a ryzyko raka tarczycy jest minimalne. Autorzy pracy zalecają, aby lekarze dentyści zaprzestali używania zarówno ołowianych fartuchów, jak i kołnierzy chroniących tarczycę. To ogromna zmiana dla tych lekarzy dentystów, którzy zajmują się stomatologią od dłuższego czasu, ponieważ osłony były stosowane od około 70 lat. Badacze podkreślają również, że stosowanie zabezpieczeń może stanowić przeszkodę w uzyskaniu prawidłowego zdjęcia rentgenowskiego. Przykładowo kołnierz do ochrony tarczycy lub ołowiany fartuch może zakłócić uzyskanie obrazu podczas pozycjonowania do zdjęć żuchwy lub wykonywania pantomogramu. Stosowanie osłon może zatem w pewnych sytuacjach negatywnie wpływać na jakość uzyskiwanych obrazów rentgenowskich. Większość współczesnych aparatów RTG posiada funkcję automatycznej kontroli ekspozycji, która bardzo ułatwia uzyskiwanie właściwego obrazu, niezależnie od wieku i parametrów anatomicznych pacjenta.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Ołowiane fartuchy

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA