fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wprowadzenie zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na zawartość nikotyny, znalazło się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tzw. ustawa tytoniowa) jest konieczna ze względu na pilną potrzebę ograniczenia zjawiska używania e-papierosów przez młodych ludzi.

 Całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów

– Wyroby te stanowią wyraźne zagrożenie dla zdrowia publicznego, w szczególności młodego pokolenia i osób niepalących, co powoduje konieczność wprowadzenia zakazu sprzedaży wszystkich rodzajów elektronicznych papierosów oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia, bez względu na to, czy dany produkt posiada lub nie posiada w swoim składzie nikotyny – informuje strona legislacyjna rządu.

Zaproponowane regulacje mają na celu objęcie przepisami ustawowymi również tzw. płynów beznikotynowych, co spowoduje zakaz ich sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia. Dodatkowo, nowe przepisy wprowadzą ograniczenia miejsc, w których możliwe będzie używanie e-papierosów (analogicznie jak w przypadku płynów zawierających nikotynę), zakaz sprzedaży w automatach oraz sprzedaży na odległość (w tym przez Internet), zakaz reklamy i promocji oraz konieczność zgłaszania tych produktów do Biura do spraw Substancji Chemicznych.

Dlaczego e-papierosy wpływają na rozwój próchnicy?

Jednym z powodów, dla których używanie e-papierosów może przyczyniać się do rozwoju próchnicy, jest – zdaniem badaczy – zawartość cukru oraz charakterystyczna lepkość płynów do wapowania. Po rozpyleniu i wdychaniu przez usta, płyn osadza się na zębach, co zwiększa ryzyko zaawansowanej próchnicy. Osoby używające e-papierosów mają ponad dwukrotnie większe ryzyko zaawansowanej próchnicy, a ci, którzy używają zarówno papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów, mają ryzyko ponad czterokrotnie większe.

Wprowadzenie tych regulacji ma na celu ochronę zdrowia młodych ludzi i ograniczenie negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z używania elektronicznych papierosów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Zakaz sprzedaży e-papierosów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.