fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że przepisy prawa nie zakazują stosowania sztucznej inteligencji (AI) w procesie leczenia pacjentów. Bartłomiej Chmielowiec zaznacza, że AI może wspierać personel medyczny, jednak odpowiedzialność za organizację bezpiecznych warunków leczenia spoczywa na podmiocie udzielającym świadczeń zdrowotnych.

Co mówi Kodeks Etyki Lekarskiej o AI?

Lekarz odpowiedzialny jest za postawienie diagnozy, wdrożenie leczenia i nadzór nad stanem zdrowia pacjenta, niezależnie od metod użytych w tym procesie.

Naczelna Izba Lekarska znowelizowała pod koniec maja Kodeks Etyki Lekarskiej, dodając artykuł 12, który mówi, że "Lekarz może w postępowaniu diagnostycznym, leczniczym lub zapobiegawczym korzystać z algorytmów sztucznej inteligencji".

Rzecznik przypomina, że pacjent ma prawo do wyrażenia zgody na badanie i leczenie po uzyskaniu pełnej informacji o stanie swojego zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych metodach diagnostycznych i leczniczych, możliwych następstwach ich zastosowania oraz rokowaniu. Jeżeli w metodzie diagnostycznej zastosowano AI, pacjent musi być o tym poinformowany i otrzymać wyjaśnienia w zakresie posiadanej wiedzy.

Jakie są zasady wykorzystania AI w medycynie?

Wykorzystanie algorytmów AI w medycynie jest możliwe przy spełnieniu czterech warunków:

  1. Poinformowanie pacjenta, że AI będzie użyta w procesie diagnostycznym lub terapeutycznym.
  2. Uzyskanie świadomej zgody pacjenta na zastosowanie AI.
  3. Wykorzystanie algorytmów AI, które są dopuszczone do użytku medycznego i posiadają odpowiednie certyfikaty.
  4. Ostateczna decyzja diagnostyczna i terapeutyczna musi zawsze być podjęta przez lekarza.

Przepisy zobowiązują do udzielania świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną oraz z należytą starannością. Stosowanie sztucznej inteligencji w procesie leczenia pacjentów jest zgodne z prawem i może znacząco wspierać pracę lekarzy, pod warunkiem przestrzegania powyższych zasad.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Wykorzystanie algorytmów AI w medycynie

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.