Po wejściu w życie rozporządzenia w sprawie umiejętności zawodowych lekarzy i lekarzy dentystów pojawiły się wątpliwości, czy lekarze dentyści mogą na dotychczasowych zasadach wykonywać płytką sedację? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia jak rozumieć nowe przepisy. Choć słowo wyjaśnia jest tu pewnym nadużyciem...
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie wystosował pismo do Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia z zapytaniem jak wyglądają aspekty prawne związane z możliwością stosowania płytkiej sedacji przez lekarzy dentystów.
Pytania do ministra
– W liście do Ministerstwa Zdrowia zapytano o to, czy lekarz dentysta może samodzielnie wykonywać procedurę płytkiej sedacji, czy niezbędne jest posiadanie umiejętności zawodowej „płytka sedacja” określonego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 czerwca 2023 r. oraz o to, czy Ministerstwo Zdrowia planuje uwzględnić lekarzy dentystów, jako grupę zawodową posiadającą kwalifikację stanowiącą warunek ubiegania się o certyfikat umiejętności zawodowej „płytka sedacja” – wyjaśnia Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Niejednoznaczna odpowiedź
– Lekarze, którzy nabyli daną umiejętność w ramach szkolenia specjalizacyjnego nie muszą ponownie jej certyfikować. W tym miejscu pragnę przypomnieć, że program specjalizacji w dziedzinie stomatologii dziecięcej przewiduje opanowanie tematyki związanej z opieką stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną –intelektualnie lub fizycznie, z uwzględnieniem współpracy interdyscyplinarnej oraz przygotowania psychologicznego, uspokojenia farmakologicznego, sedacji płytkiej i głębokiej. Obowiązujące przepisy nie przewidują także utraty dotychczas uzyskanych certyfikatów w tym zakresie, tylko ujednolicają procedurę ich certyfikacji na poziomie towarzystw naukowych i państwowych instytutów badawczych. Wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń określonych jak wcześniej dla lekarza jednakże ograniczonych do zakresu chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych – mówi dyrektor Departamentu Rozwoju Kadr Medycznych Ministerstwa Zdrowia Małgorzata Zadorożna.
Z tej odpowiedzi wynika, że lekarze dentyści, którzy mają specjalizację w dziedzinie stomatologii dziecięcej mogą wykonywać sedację płytką. Co z pozostałymi? Tego ministerstwo wprost nie wyjaśnia. Co prawda stwierdzenie "wykonywanie zawodu lekarza dentysty polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń określonych jak wcześniej dla lekarza jednakże ograniczonych do zakresu chorób zębów, jamy ustnej, części twarzowej czaszki oraz okolic przyległych" sugeruje, ze lekarz dentysta może wykonywac świadczenia tak jak lekarz, ale jedynie w zakresie: zębów, twarzo-czaszki, jamy ustnej. Czyli teoretycznie, jeśli ma "odpowiednie dokumenty"... niech każdy sam sobie zinterpretuje tą wypowiedź. My się tego nie podejmujemy, dlatego wysłaliśmy do ministerstwa kolejne pytania.
Pytania od naszej redakcji
10 dni temu 4 lipca 2023 r. wysłaliśmy do Ministerstwa Zdrowia pytania odnośnie sedacji. W prawie prasowym jest zapis, że organy państwowe, są obowiązane do udzielenia odpowiedzi … bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w ciągu miesiąca. Zatem czekamy na konkretną odpowiedź ministerstwa.
Oto pytanie które zadaliśmy:
Chodzi o termin – Sedacja płytka. Niestety, nigdzie w zapisach prawa nie ma konkretnej informacji na czym ten zabieg polega. Generalnie przyjęło się, że sedacja płytka polega na zastosowaniu środków farmakologicznych, które wpływają na obniżenie aktywności OUN. Zatem czy lekarze dentyści używający sedacji wziewnej (nie: płytkiej) mogą nadal wykonywać zabiegi w tym znieczuleniu. Rozporządzenie nie daje możliwości lekarzom dentystom zdobycia umiejętności z zakresu sedacji płytkiej. Sama sedacja wziewna to podanie gazu rozweselającego, czyli mieszanki gazów: w której skład wchodzą podtlenek azotu oraz tlen. Jednak zastosowanie gazu rozweselającego ma takie same efekty, co sedacja płytka, czyli pacjent jest przytomny przez cały czas trwania zabiegu lub badania, osłabione zostaje jedynie odbieranie bodźców z otoczenia. Można więc stwierdzić, iż sedacja wziewna jest sedacją płytką. Jednak różnica polega na podaniu podczas sedacji płytkiej środków farmakologicznych, których nie podaje się podczas użycia gazu rozweselającego.
Zatem, czy lekarze dentyści mogą nadal stosować sedacje wziewną, bo to jest zupełnie inna procedura medyczna od sedacji płytkiej?
Czekamy na odpowiedź
Mamy nadzieje na szczegółowe wyjaśnienie tej kwestii, która raz na zawsze rozwiąże ten temat. Szczegółowe odpowiedzi ministerstwa wraz z komentarzem prawniczym opublikujemy na łamach Nowego Gabinetu Stomatologicznego nr. 5/2023. Jest to o tyle istotne, że warto mieć „papierową podkładkę” w razie problemów podczas kontroli. Dlatego poświęcimy na ten temat kilka stron w magazynie, aby każdy zainteresowany lekarz miał ten dokument w ręku, a nie musiał szukać w Internecie, tym bardziej, że nie zawsze informacje zamieszczane w Internecie traktowane są jako źródło prawdy. Numer 5/2023 ukaże się pod koniec sierpnia 2023 roku.
Nowy Gabinet Stomatologiczny: Sedacja
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.