Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ZUS skontroluje L4ZUS skontroluje L4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 stycznia 2022 roku zyska szerszy zakres dostępu do informacji. Zwiększy się krąg podmiotów, do których będzie mógł się zwrócić o informacje dotyczące zwolnień lekarskich. Dzięki temu ZUS będzie miał nowe narzędzia do kontroli zwolnień L4. Dzięki nim inspektorzy będą mogli niezwłocznie wezwać i przesłuchiwać świadków.

- Po nowelizacji, ta pozornie niewielka zmiana wprowadziła do postępowania kontrolnego ZUS zupełnie nowe możliwości, a przesłuchanie świadków otwiera kolejne drzwi i poszerza w sposób dotychczas niespotykany krąg zobowiązanych do składania zeznań przed Inspektorem ZUS i daje mu do ręki cały arsenał środków dowodowych, o których dotychczas mógł tylko marzyć – powiedział portalowi prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

ZUS skontroluje L4

W praktyce świadkiem może zostać każdy, jeśli posiada wiedzę w sprawie będącej przedmiotem kontroli, czyli np. weryfikacji prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego.

Od 1 stycznia 2022 roku nastąpią również zmiany dotyczące zasady liczenia okresu zasiłkowego. Ubezpieczeni otrzymają niższy zasiłek, bo okres za jaki będą mogli go pobrać, będzie krótszy, do 182 dniowego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni. Po zmianie przepisów nie będzie miało znaczenia, czy choroba jest ta sama, czy nie. Okres zasiłkowych będzie jeden i co do zasady będzie wynosił 182 dni.

ZUS skontroluje L4.

__________________________________

Dowiedz się więcej:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA