Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Polski ŁadTak zwany program Polski Ład miał poprawić działanie polskiego systemu. Jednak wielu lekarzy twierdzi, że zaproponowane rozwiązania pogłębią problemy braków kadrowych. Jedno z założeń programu zakłada zmiany podatkowe dla medyków. Lekarze, dentyści, pielęgniarki, fizjoterapeuci zapłacą teoretycznie niższy ryczałt.

Biorąc pod uwagę te rozwiązania sami medycy powinni być zadowoleni, twierdzą jednak, że nie wpłynie to istotnie na ich sytuację, bo zapłacą jednocześnie wyższą składkę zdrowotną, a prawo do prostego rozliczania w ramach karty podatkowej zostanie mocno ograniczone.
Przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej twierdzą, że uderzy to w finanse medyków. "W porównaniu z obecnie obowiązującymi rozwiązaniami i tak nastąpi wzrost obciążeń publicznoprawnych" - przekonuje w stanowisku NRL. Ograniczenia nakładane przez Polski Ład oznaczać mogą, że mniejsza liczba starszych lekarzy będzie wciąż czynna zawodowo, a w Polsce co czwarty lekarz ma więcej niż 65 lat.
Aktualnie lekarz prowadzący własną praktykę zatrudnia inne osoby, czy działa w pojedynkę, płaci inną stawkę. W pierwszym przypadku opłaca 15-proc. stawkę, w drugim jego działalność jest uważana za wolny zawód wykonywany osobiście. To oznacza, że płaci stawkę podatku 17 proc. Założenia Polskiego Ładu mają znieść tę różnicę i zawód lekarza ma zostać objęty jedną – 14 procentową stawką. Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że to może nie zrekompensować strat wynikających z szykowanych zmian.

____________________

Dowiedz się więcej:

Szkolenie „Nowy Ład” i funkcjonowanie gabinetów w 2022 r. – nowe obowiązki, podatki i daniny - szczegóły tutaj.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.