Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Amerykańscy uczeni z University of Illinois w Chicago (UIC) opracowali prosty test, który umożliwi lekarzom dentystom przeprowadzanie badań przesiewowych w kierunku najczęstszej postaci raka jamy ustnej za pomocą prostego w użyciu narzędzia – szczoteczki. Posłuży ona do pobierania komórek z potencjalnie nowotworowych zmian zlokalizowanych wewnątrz jamy ustnej. Do tej pory, aby zdiagnozować zmianę, trzeba było wykonać biopsję chirurgiczną.

Pozyskana próbka jest następnie analizowana pod kątem raka płaskonabłonkowego jamy ustnej. Jest on dziewiątym najczęściej występującym nowotworem na świecie.

Jak zdiagnozować raka jamy ustnej?

– Gubimy tak wielu pacjentów, którzy nie kontynuują leczenia. Zależało nam na tym, aby skupić się głównie na nowotworach we wczesnych stadiach – 1 i 2, i nasz test rzeczywiście działa w przypadku nowotworów, które chcemy wykrywać – powiedział Guy Adami, profesor nadzwyczajny medycyny jamy ustnej i nauk diagnostycznych. Sygnatura ekspresji 40 sekwencji mikroRNA może odróżnić guz od zdrowej tkanki z dokładnością przekraczającą 90%. Test naukowców z UIC działał również w przypadku komórek nabłonkowych – komórek najbardziej zewnętrznej warstwy jamy ustnej.

Zalety testu „szczoteczkowego”

Komórki te mogą być łatwo pobrane w ciągu trwającego mniej niż 1 minutę delikatnego pocierania nabłonka szczoteczką. Próbka jest umieszczana w probówce z roztworem i wysyłana do laboratorium w celu analizy mikroRNA. Pobranie materiału nie wymaga zastosowania znieczulenia u pacjenta. W obecnej wersji testu wyniki mogą trafić do kliniki już w ciągu kilku dni.

– Oprócz wygody pobierania materiału, biopsja przy użyciu szczoteczki ma jeszcze inne korzyści. W przypadku biopsji chirurgicznych często pobierana jest mieszanka różnych typów komórek, co sprawia, że późniejsza analiza jest bardziej skomplikowana i istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się komórek rakowych na inne obszary jamy ustnej. W przeciwieństwie do badań genetycznych w kierunku raka, w których materiałem jest krew, w metodzie szczoteczkowej komórki pobierane są tylko z jednego miejsca, w którym można potem prowadzić leczenie w przypadku wykrycia nowotworu złośliwego – informują naukowcy. Autorzy projektu podkreślają, że opracowana przez nich technologia może mieć zastosowanie również w diagnozowaniu innych chorób jamy ustnej poprzez ich własne unikalne sygnatury ekspresji mikroRNA. – Istnieje 600 różnych schorzeń, które występują w obrębie jamy ustnej, a wiele z nich zostało już scharakteryzowanych za pomocą mikroRNA. Moglibyśmy zastosować tę samą metodę i uzyskać głęboki wpływ na (leczenie) tych schorzeń – dodał prof. Schwartz.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Rak jamy ustnej – prosty test

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA