Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie zachorowania na szpitalne zapalenie płuc. Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie twierdzą, że jest to mycie zębów dwa razy dziennie. Zebrali oni dane z 15 badań klinicznych, w których ludzie albo myli zęby kilka razy dziennie, albo płukali usta antyseptycznym płynem lub solą fizjologiczną.

Okazało się, że częstość występowania szpitalnego zapalenia płuc była niższa wśród pacjentów losowo przydzielonych do codziennego szczotkowania zębów dwa lub więcej razy dziennie. Analiza została przeprowadzona na 2700 pacjentach.

Jak ważna jest higiena jamy ustnej w szpitalach?

Szpitalne zapalenie płuc jest częstą infekcją, która może pogorszyć kondycję pacjentów z innymi chorobami, a nawet doprowadzić do śmierci. Z badań przeprowadzonych na całym świecie wynika, że częstość występowania tej choroby waha się od 1 na 50 do 1 na 200 hospitalizacji. Szczególnie podatni mogą być zaś krytycznie chorzy pacjenci przyjmowani do szpitala, gdzie na dodatek nie brakuje superbakterii opornych na leki. Zakłada się, że od 5 do 10 proc. pacjentów szpitali zapada na jakąś infekcję podczas pobytu.

Dodatkowo leżący pacjenci nie dbają o higienę jamy ustnej. Albo sami nie mogą tego zrobić, albo po prostu mycie zębów sprawia im ból, gdyż są obłożnie chorzy.

Mycie zębów przynosi szybką poprawę w leczeniu innych schorzeń

– W świecie szpitalnej medycyny prewencyjnej rzadko zdarza się znaleźć coś takiego, co jest zarówno skuteczne, jak i tanie. Zamiast nowego urządzenia lub leku nasze badanie wskazuje, że coś tak prostego, jak mycie zębów, może mieć duże znaczenie – wyjaśniają badacze.

W przypadku pacjentów przebywających na oddziale intensywnej opieki medycznej codzienne szczotkowanie zębów wiązało się również z krótszymi pobytami i mniejszą liczbą dni wentylacji mechanicznej.

– Szczotkowanie trzy lub więcej razy dziennie zapewniało niewiele dodatkowych korzyści w porównaniu ze szczotkowaniem dwa razy dziennie, więc taka częstotliwość jest wystarczająca – podkreślają naukowcy. Chociaż szpitale dokładają wszelkich starań, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się patogenów. Nowe badanie sugeruje, że do podobnych programów należy włączyć szczotkowanie zębów, które może być tanim sposobem na poprawę zdrowia jamy ustnej i zmniejszenie liczby przypadków zapalenia płuc.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Szpitalne zapalenie płuc

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA