Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

British Dental Journal informuje w swojej publikacji, że lekarze dentyści niechętnie rozpoczynają rozmowę z pacjentem z otyłością na temat metod leczenia tego problemu zdrowotnego. Nie czują się także dobrze przygotowani do takiej roli. Z publikacji wynika również, że są przekonani, że nadmierna masa ciała nie ma związku ze stanem zdrowia jamy ustnej.

Dyskryminacja z powodu otyłości

– Niestety osoby cierpiące na otyłość mogą cierpieć z powodu uprzedzeń ze względu na swoją masę. W ciągu ostatniej dekady dyskryminacja z powodu otyłości wzrosła o 60 proc., przy czym podobnego nasilenia uprzedzeń nie obserwowano w przypadku innych grup społecznych. Taka postawa wynika z przekonania, że przyczyny otyłości są całkowicie pod kontrolą jednostki.

Uprzedzenia z powodu otyłości w placówkach opieki zdrowotnej może potencjalnie mieć poważne konsekwencje, jeśli zachowanie lekarzy spowoduje negatywne doświadczenia osób cierpiących na otyłość, może prowadzić do późniejszego unikania opieki zdrowotnej, piszą badacze z University of Newcastle, School of Health Sciences (Oral Health) w Australii na łamach British Dental Journal.

Takie stwierdzenia potwierdzają badania. Jedno z nich zostało przeprowadzone w Pakistanie. Tam, aż 64 proc. studentów stomatologii powiązało otyłość z cechami osobowości, takimi jak lenistwo, brak motywacji i samokontroli.

Słaby związek między otyłością a chorobami jamy ustnej?

Podobne wyniki uzyskano w USA, jednak tam ankietowano higienistki stomatologiczne. Badanie ujawniło umiarkowanie negatywne postawy i lekką fobię związaną z otyłością. W innym także amerykańskim badaniu stwierdzono ogólnie pozytywne nastawienie higienistek stomatologicznych do dzieci z otyłością. Takie osoby częściej udzielały porad związanych z nadmierną masą ciała. – 7 proc. uczestników tego samego badania „czuło się trochę zniesmaczonych leczeniem pacjenta z otyłością – podkreślają badacze.

Świadczeniodawcy usług medycznych jako powód nie poruszania kwestii otyłości u swoich pacjentów podawali słaby związek między otyłością a chorobami jamy ustnej. Z ogólnodostępnych danych wynika, że narastająca fala otyłości to poważny problem zdrowia publicznego. Jest to związane z towarzyszącej jej podwyższonym ryzykiem zachorowalności i śmiertelności.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dentyści nie chcą rozmawiać z pacjentem o otyłości

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA