Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Objętość hipokampu ulega zmniejszeniu u osób chorujących na paradontozę. Do takich wniosków doszli naukowcy z Japonii, potwierdzając tym samym, że prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej przekłada się na pracę ludzkiego mózgu.

Prawidłowy stan jamy ustnej kluczem do zdrowia całego organizmu

– Zapalenie przyzębia może być związane z atrofią hipokampu, który odgrywa istotną rolę również w chorobie Alzheimera. Hipokamp odpowiada przede wszystkim za pamięć i odczuwanie emocji, odpowiada za pamięć deklaratywną, czyli dotyczącą zdarzeń i sytuacji, a także pamięć przestrzenną – twierdzą japońscy uczeni.

Badacze po przeanalizowaniu przeprowadzonych przez siebie badań poinformowali, że stopień zapalenia przyzębia jest związany ze zmianami objętości mózgu. Nawet łagodne zapalenie przyzębia miało związek z kurczeniem się lewego hipokampu.

Po skalibrowaniu wyników, w zależności od wieku uczestników, naukowcy odkryli, że u osób z łagodnym zapaleniem przyzębia tempo kurczenia się mózgu odpowiadało prawie rocznemu starzeniu się mózgu. U osób z ciężką postacią choroby dziąseł wartość obliczonego starzenia się mózgu wynosiła około 1,3 roku.

Czy zapalenia przyzębia może być przyczyną atrofii hipokampu?

– Uzyskane wyniki sugerują, że zaawansowana choroba dziąseł ma związek z atrofią mózgu. Kluczowe znaczenie ma kontrola progresji choroby dziąseł poprzez regularne wizyty kontrolne u dentysty, a zęby w przypadku ciężkiej postaci choroby dziąseł mogą wymagać ekstrakcji i zastąpienia ich uzupełnieniami protetycznymi – powiedział główny autor badania dr Satoshi Yamaguchi z Oddziału Stomatologii Wieku Starszego i Stomatologii Geriatrycznej Katedry Stomatologii Rehabilitacyjnej na Uniwersytecie Tohoku w Sendai.

Naukowcy podkreślają, że potrzebne są kolejne badania z udziałem większych grup pacjentów. Jako argument podają fakt, że badanie zostało przeprowadzone tylko w jednym regionie Japonii (w północno-wschodniej części wyspy Honsiu) i z tego względu uzyskane wyniki mogą być inne w przypadku innych regionów czy państw. W badaniu wzięły udział 172 osoby. Średni wiek uczestników to 67 lat. W doświadczeniu wzięły udział osoby, u których na początku badania nie wykazano problemów z pamięcią. Uczestnicy zostali poddani badaniu stomatologicznemu, w tym ocenie stanu przyzębia oraz testowi pamięci. Ponadto u wszystkich uczestników wykonano skany mózgu na początku badania oraz cztery lata później. Chodziło o to, by zmierzyć objętość hipokampu.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: praca mózgu a stan jamy ustnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA