fot. 123rf.com

Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Niemal 3,5 miliarda osób (prawie 45% światowej populacji) zmaga się z różnego rodzaju schorzeniami jamy ustnej, w tym co czwarta osoba cierpi z powodu próchnicy zębów stałych – podaje Światowa Organizacja Zdrowia. W związku z tym niezbędne jest wdrożenie skutecznych działań profilaktycznych, które pozwolą realnie ograniczyć częstość występowania wciąż bardzo rozpowszechnionych chorób jamy ustnej.

Jakie są optymalne techniki szczotkowania?

– Obecnie dostępnych jest dużo różnorodnych zaleceń w zakresie szczotkowania zębów. Obejmują one wiele technik – od zmodyfikowanej metody Bassa, Fonesa i scrub po stosowanie elektrycznych szczoteczek do zębów – czytamy na stronie internetowej FDI. FDI przeprowadziła szczegółowy przegląd systematyczny, poddając weryfikacji dostępne dowody potwierdzające skuteczność poszczególnych metod mycia zębów w różnych populacjach. W celu określenia optymalnych technik szczotkowania eksperci skorzystali z wielu pozycji literatury fachowej. W przypadkach, gdy dowody były niewystarczające, osiągnięto konsensus dzięki współpracy Stałych Komitetów i Rady FDI, ustalając zalecenia oparte na dobrej praktyce, a nie tylko samych dowodach.

Przewodnik dotyczący szczotkowania zębów

Dzięki tym działaniom powstał nowy przewodnik dla dentystów zawierający zalecenia z zakresu szczotkowania zębów. Z myślą o pacjentach opracowany został także wizualny przewodnik z przedstawionymi w przejrzystej formie rekomendacjami ekspertów. W dokumencie tym, zatytułowanym: „Visual Guide. Consensus on Toothbrushing”, znaleźć można odpowiedzi na wiele prostych pytań, które lekarzowi zadać może każdy pacjent. – FDI wprowadza na rynek nowy przewodnik dla dentystów i zespołów stomatologicznych oraz wizualny przewodnik dla pacjentów, który zawiera kompleksowe zalecenia w zakresie szczotkowania zębów i higieny jamy ustnej. Wytyczne te mają na celu zapewnić pracownikom służby zdrowia praktyczne porady, usprawnić ich komunikację z pacjentami oraz wspierać indywidualne działania profilaktyczne – czytamy na stronie Światowej Federacji Dentystycznej. Przewodnik można znaleźć tutaj: FDI Consensus on Toothbrushing Chairside Guide_APR24.pdf (fdiworlddental.org)


Nowy Gabinet Stomatologiczny: przewodnik dotyczący szczotkowania zębów

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA