fot. 123rf.com

Wiadomości
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Anglii trwa kryzys związany z dostępem do usług dentystycznych. Dziennik "The Guardian" donosi, że absolwenci stomatologii w Anglii mogą zostać zmuszeni do pracy w placówkach NHS, aby wspomóc walkę z kryzysem.

Nakaz pracy dla dentystów w publicznej służbie zdrowia

– Absolwenci mieliby obowiązek podejmowania pracy w ramach NHS przez „kilka lat" po ukończeniu studiów lub spłaty części z 200 000 funtów kosztów ich kształcenia – wynika z rządowych planów. 35 000 dentystów w Anglii jest zarejestrowanych w Naczelnej Radzie Stomatologicznej, tylko około dwie trzecie z nich (24 151) świadczyło jakiekolwiek usługi stomatologiczne finansowane przez NHS w latach 2022-23. Było to o 121 mniej niż rok wcześniej i o 533 mniej niż w latach 2019-20.

– Oznacza to, że prawie jedna trzecia zarejestrowanych dentystów nie wnosi wkładu w stomatologię NHS i może pracować wyłącznie w prywatnej praktyce – poinformowało ministerstwo zdrowia i opieki społecznej (DHSC).

Angielskie pustynie dentystyczne

Minister zdrowia Victoria Atkins stwierdziła, że to "słuszna koncepcja", aby absolwenci poświęcali wczesne lata swojej kariery na leczenie pacjentów NHS, dzięki czemu więcej osób mogłoby szybciej skorzystać z opieki stomatologicznej. Z analiz wynika, że w Anglii powstały tak zwane dentystyczne pustynie. Pacjenci nie mają dostępu do leczenia, ze względu na brak dentystów. Są także informacje, że wielu z nich jest zmuszonych do usuwania sobie samodzielnie zębów. – Ministrowie dążą do "uwięzienia absolwentów w systemie, któremu grozi upadek" i podkreśliło, że plan ten w niewielkim stopniu przyczyni się do poprawy dostępu do opieki w ramach NHS – twierdzą z kolei członkowie Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego (BDA). Tylko 43% dorosłych w Anglii skorzystało z usług dentystycznych w ciągu dwóch lat na koniec czerwca 2023 r. – czyli mniej niż 52%, które uczyniły to przed wybuchem pandemii Covid w 2020 roku.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: dentyści w Anglii

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA