W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

ChatGPT 4.0 zdobyłby prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Hongkongu. Robot uzyskał wystarczający odsetek poprawnych odpowiedzi, w przypadku USA było to 80,7% prawidłowych odpowiedzi, w przypadku Zjednoczonego Królestwa – 62,7%.

Badanie przeprowadzono, bo wcześniej nie było jasne, na ile kompetentne są duże modele językowe (LLM) oparte na sztucznej inteligencji generatywnej (GenAI) w interpretowaniu pisemnych danych oraz udzielaniu precyzyjnych odpowiedzi w stomatologii.

ChatGPT 4.0 byłby lepszym dentystą od ChatGPT 3.5

ChatGPT 3.5 oraz ChatGPT 4.0 odpowiadały na 1461 pytań wielokrotnego wyboru z egzaminów licencyjnych w USA i Wielkiej Brytanii. Następnie naukowcy z Hongkongu przeanalizowali i porównali wyniki poszczególnych egzaminów. Okazało się, że ChatGPT 3.5 odpowiedział poprawnie na 68,3% (n = 509) oraz 43,3% (n = 296) pytań na egzaminach licencyjnych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Z kolei wyniki, jakie uzyskał ChatGPT 4.0 były znacząco wyższe: odpowiednio 80,7% (n = 601) i 62,7% (n = 429).

To oznacza, że ChatGPT 4.0 zdałby obydwa pisemne egzaminy licencyjne, podczas gdy jego starsza wersja uzyskała wyniki, które nie zapewniają zdobycia prawa wykonywania zawodu w obu państwach.

Kiedyś Internet, dziś ChatGPT

– Obecna sytuacja jest podobna do tej z lat 90. XX wieku, kiedy Internet stał się powszechnie dostępny, a ludzie zaczęli uzyskiwać informacje za pomocą wyszukiwarek. Różnica polega na tym, że korzystając z chatbotów użytkownicy nie muszą już znać odpowiedniego słowa kluczowego, jak jest to wymagane w przypadku wyszukiwarek. Ponadto chatboty podsumowują dostępne informacje udzielając zwięzłych odpowiedzi, a użytkownicy nie muszą interpretować wielu informacji z Internetu – powiedział główny autor artykułu dr Walter Yu-Hang, adiunkt kliniczny protetyki na Uniwersytecie w Hongkongu.

Badacze są przekonani, że AI wymaga dalszego ulepszenia, niemniej jest bardzo prawdopodobne, że wykorzystanie GenAI w stomatologii będzie miało znaczący wpływ na komunikację lekarza dentysty z pacjentem, a także szkolenie stomatologów.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Sztuczna Inteligencja zdobyłaby dyplom dentysty

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA