fot. 123rf.com

W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Płatny urlop regeneracyjny dla medyków? Odpowiedź na pytanie, czy jest on potrzebny, próbują znaleźć przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej. Zachęcają oni do wypełnienia ankiety, której celem jest zebranie opinii na temat zasadności podjęcia próby wprowadzenia takiego urlopu dla tej grupy zawodowej.

Urlop regeneracyjny dla lekarzy

Podobne rozwiązania funkcjonują już w odniesieniu do innych zawodów oraz w niektórych krajach UE. Urlop regeneracyjny w Polsce przyznawany jest najczęściej w dużych międzynarodowych korporacjach. Najczęściej pracownikom najwyższego szczebla. Jest to dłuższy wypoczynek pracownika, pozwalający mu np. na poprawę zdrowia, regenerację sił, a także zachowanie energii i motywacji do dalszej pracy.

Inną, podobną formą urlopu uwzględnioną w polskim prawie pracy jest tzw. urlop dla poratowania zdrowia, przysługujący – po spełnieniu określonych warunków – m.in. nauczycielom, sędziom i prokuratorom.

Dlaczego lekarze powinni więcej odpoczywać?

– Każdy z nas, lekarzy z kilkudziesięcioletnim stażem w zawodzie, zauważa, jak bardzo zmieniły się realia pracy przez ostatnie 20 lat. Z jednej strony na plus: mamy wzrost wynagrodzeń, pracujemy na podstawie różnych form zatrudnienia, sami decydujemy, gdzie i kiedy pracujemy. Jednak nie zawsze organizacja pracy w miejscu zatrudnienia jest prawidłowa, wielu lekarzy i lekarzy dentystów nie potrafi optymalnie korzystać z odpoczynku. Niektórzy mając urlop w jednym miejscu pracy, pracują w tym czasie w innym. Takie sytuacje zwiększają ryzyko wystąpienia zespołu wypalenia zawodowego. Nie bez znaczenia była także praca ponad siły w trakcie pandemii COVID-19 – mówi cytowana w komunikacie na stronie Śląskiej Izby Lekarskiej autorka ankiety dr Elżbieta Smętek, specjalista psychiatra.

 Ankieta jest anonimowa, jej wypełnienie zajmie około 2 minut – można ją znaleźć na stronie internetowej Śląskie Izby Lekarskiej. Aktualnie liczba dni urlopu w Polsce wynosi 20 dni dla osób, których staż pracy jest krótszy niż 10 lat i 26 dni dla osób ze stażem pracy o długości ponad 10 lat.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Urlop regeneracyjny

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA