W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z prywatnego sektora stomatologicznego chętniej korzystają kobiety. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez UCE RESEARCH. Z tego samego badania wynika również, że do prywatnych gabinetów umawiają się głównie osoby z miesięcznymi dochodami przekraczającymi 9 tys. zł netto, w tym również mieszkańcy większych miast, co z pewnością ma związek również z dostępnością do opieki.

Prywatna opieka stomatologiczna lepsza od publicznej?

Z prywatnych usług najczęściej korzystały osoby mające od 45 do 64 lat. Jak wynika z badań, nie bez znaczenia są również kryteria dochodowe. Wiele wskazuje na to, że procesów odchodzenia od publicznej opieki nie uda się zatrzymać w najbliższym czasie. Jest taka tendencja, nawet pomimo tego, że ceny w prywatnym sektorze stale rosną. Pacjenci jednak cały czas stosunkowo nieufnie podchodzą do publicznej opieki. Wydaje się, że w pierwszej kolejności nie chodzi jednak o profesjonalizm usług, a o pewność, że w sytuacji kryzysowej szybko otrzymają pomoc.

Kto najczęściej korzysta z prywatnej opieki stomatologicznej?

W 2023 roku ponad 38 procent pacjentów zadeklarowało, że korzystali wyłącznie z prywatnej opieki stomatologicznej, a prawie co czwarty chory rezerwuje wizyty zarówno w prywatnych gabinetach, jak i w sektorze publicznym. Do prywatnych gabinetów umawiają się głównie osoby z miesięcznymi dochodami przekraczającymi 9 tys. zł netto, w tym również mieszkańcy większych miast. To z pewnością ma związek również z dostępnością do opieki. Z prywatnych usług najczęściej korzystały osoby mające od 45 do 64 lat. Na hybrydowe rozwiązania najczęściej decydują się osoby posiadające więcej zobowiązań finansowych. Kiedy mają więcej czasu, decydują się poczekać w kolejce NFZ, natomiast kiedy niespodziewanie dopadają dolegliwości bólowe, sięgają po pomoc prywatnych specjalistów. Eksperci przewidują, że hybrydowy scenariusz będzie się z roku na rok pogłębiał, ponieważ pacjenci wyraźnie zaczęli oszczędzać na leczeniu prywatnym. Specjaliści twierdzą także, że sytuacja może poprawić się tylko wtedy, kiedy rodacy będą w lepszej sytuacji finansowej lub NFZ dołoży więcej środków na ww. opiekę medyczną i pacjenci to wyraźnie odczują.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Prywatna opieka stomatologiczna

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.