W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Z najnowszego zestawienia o zachorowaniach na choroby zakaźne wynika, że w 2023 r. potwierdzono w Polsce ponad 25 tys. przypadki boreliozy i 659 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest to o blisko 7 tysięcy więcej przypadków niż w 2022 roku. Eksperci podkreślają, że dużą rolę we wczesnej diagnostyce boreliozy mogą odgrywać lekarze dentyści, ponieważ identyfikuje się kolejne objawy tej choroby w obrębie twarzoczaszki.

Jakie są najczęstsze objawy boreliozy w obrębie twarzoczaszki?

Najczęstszym objawem w obrębie twarzoczaszki u pacjentów cierpiących na boreliozę było porażenie nerwu twarzowego, które występowało u 42,5% chorych, następnie artralgia stawu skroniowo-żuchwowego (42%), bóle głowy (39,5%), sztywność karku (13,6%), zmiany w odczuwaniu smaku (11%), bóle szyi (7,5%), rumień wędrujący na głowie lub szyi (5,2%). Najrzadziej – bo tylko u 3% chorych na boreliozę – występowały bóle gardła.

– Ważne jest, aby lekarze dentyści byli świadomi objawów boreliozy występujących w regionie ustno-twarzowym oraz mieli opracowane procedury kierowania na specjalistyczne leczenie i do dalszej obserwacji, by w ten sposób zapewnić pacjentowi najlepszą opiekę medyczną – napisali autorzy pracy.

Borelioza, czyli choroba z Lyme

Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne, takie jak gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

W ubiegłym roku najwięcej przypadków boreliozy odnotowano w Małopolsce — 2739, na Śląsku — 2132, na Mazowszu — 1599 i w Lubelskiem — 1559. W Pomorskiem było 1481 zachorowań, w Podkarpackiem -1226, Podlaskiem — 930, w Wielkopolsce — 876 a na Warmii i Mazurach — 841. Na Dolnym Śląsku zgłoszono 838 zachorowań, w Zachodniopomorskiem — 671, w Opolskiem — 596, w Łódzkiem — 539, w Kujawsko-Pomorskiem — 528, w Lubuskiem— 497 i w Świętokrzyskiem — 316 zachorowań. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią bowiem idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę".


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Objawy boreliozy w obrębie twarzoczaszki

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.