W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Czarne chmury zawisły nad osobami niepełnosprawnymi w Częstochowie, które wymagają opieki stomatologicznej. Jeszcze w kwietniu wydawało się, że od 1 maja w Częstochowie nie będzie już możliwości skorzystania z finansowanych przez NFZ świadczeń stomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla tej grupy osób. Jednak Rada Miasta zwróciła się do ministra zdrowia o interwencję.

Pojawiła się szansa, że takie świadczenia będą realizowane.

Dotychczasowa przychodnia zrezygnowała. Powód: obniżenie stawki przez NFZ

Widmo trudnej sytuacji dla osób niepełnosprawnych pojawiło się po tym, jak przychodnia, która dotychczas udzielała takich świadczeń, nie przystąpiła do konkursu organizowanego przez NFZ. Powodem tego było obniżenie stawki kontraktu w stosunku do roku 2022 r. Rodzice dzieci niepełnosprawnych nie wyobrażają sobie jednak sytuacji, że za takie świadczenia będą musieli płacić. Zwrócili się o pomoc w tej sprawie do częstochowskich radnych. Rajcy z kolei zwrócili się do ministra zdrowia.

– Doskonale wiemy, że prowadzenie tego typu działalności wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednio wyposażonych gabinetów i zatrudnieniem wysokospecjalistycznej kadry, co generuje znaczne koszty, stąd też wycena tych świadczeń powinna być na zdecydowanie wyższym poziomie – czytamy w apelu.

– Zabiegi stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami są trudne z uwagi na ograniczone możliwości porozumiewania się z pacjentami, co wynika z obiektywnego braku pełnej współpracy i komunikacji z pacjentem z uwagi na ogólny stan jego zdrowia – podkreślono.

Nowy konkurs? Lepsze stawki?

– Mając na względzie dobro i komfort pacjentów prosimy o rozważenie możliwości ogłoszenia dodatkowego konkursu na realizowanie świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie na warunkach umożliwiających realizację tych świadczeń w ramach kontraktu z NFZ przez przygotowane do tego podmioty lecznicze – zaapelowali częstochowscy radni.

Interwencja przyniosła nadzieję, że niepełnosprawni z Częstochowy nie będą musieli płacić za świadczenia, obowiązujący dotychczas kontrakt z częstochowską przychodnią został przedłużony do końca maja. Rozpisano również nowy konkurs na realizację świadczeń opieki stomatologicznej dla niepełnosprawnych z korzystniejszymi stawkami.

Dowiedz się więcej - Świadczenia stomatologiczne dla niepełnosprawnych - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.