W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Polacy więcej zapłacą za produkty przeznaczone do higieny jamy ustnej. Tak wynika z raportu przygotowanego przez UCE RESEARCH i Hiper-Com Poland. Wynika z niego, że w I kwartale 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r. artykuły do higieny jamy ustnej (pasty, szczoteczki do zębów oraz płyny do płukania ust) rok do roku zdrożały średnio o 6,5%, czyli mniej niż np. produkty spożywcze.

Podrożały pasty do zębów i płukanki

Z analizy wynika, że najbardziej podrożały płyny do płukania zębów, tu zanotowano wzrost o 11 %. Na drugim miejscu znalazły się pasty do zębów – wzrost o przeszło 7%. Szczoteczki podrożały o nieco ponad 1%.

Coraz mniej promocji

Sytuację zdaje się pogarszać również fakt, że zmalała liczba promocji na tego typu asortyment spadła o przeszło 12 % roku do roku. Eksperci wskazują, że może to wynikać z tego powodu, że sieci handlowe nie traktują tych produktów jako priorytetowe.

Ogólnie w sklepach rok do roku ubywa promocji i akurat w tym przypadku, to nie jest nic dziwnego. Sam spadek o ponad 12% też mieści się w średniej innych kategorii. Z kolei to, że najwięcej promocji ubyło w przypadku płynów do płukania i past do zębów, jest ściśle powiązane ze wzrostami cen tych produktów – mówi Julita Pryzmont z agencji badawczo-analitycznej Hiper-Com Poland.

Eksperci wskazują również, że część klientów ze względu na wyższe ceny ograniczyła zakupy tych produktów. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie jamy ustnej Polaków. – Wzrost cen na poziomie nieco ponad 6% rok do roku nie wydaje się zbyt duży, patrząc choćby na to, o ile poszły w górę ceny żywności i napojów. Ta różnica jest blisko 4-krotna. Natomiast trzeba pamiętać o tym, że jest to dość wrażliwa konsumencko grupa towarów. Chociaż ze względów zdrowotnych powinna być traktowana jako kategoria pierwszej potrzeby, ale wcale tak nie jest. Obserwując rynek, mam wrażenie, że na tego typu artykułach, podobnie jak na wielu innych, Polacy zaczęli oszczędzać w czasach mocno inflacyjnych – komentuje Julita Pryzmont.

Kupujemy coraz lepsze produkty do higieny jamy ustnej

Warto również zauważyć, że Polacy coraz bardziej zwracają uwagę na jakość i skład kupowanych produktów do higieny jamy ustnej, co wpływa na wybór i cenę tych produktów. Klienci są bardziej świadomi i zainteresowani składem produktów, a nie tylko ich ceną. Warto więc wybierać produkty, które są najbardziej skuteczne, ale jednocześnie posiadają odpowiedni skład, aby dbać o zdrowie jamy ustnej i zapobiegać chorobom jamy ustnej.

Dowiedz się więcej - Podrożały pasty do zębów - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA