W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wpływ środowiska rodzinnego na odczuwanie lęku przed leczeniem stomatologicznym u dzieci i młodzieży zbadali naukowcy z Tel Aviv University School of Dental Medicine. Izraelscy badacze przeprowadzili rozmowy z setką nastolatków w wieku od 13 do 18 lat, a ich rodzice dostarczyli informacji na temat danych demograficznych rodziny oraz własnych doświadczeń, związanych z leczeniem u dentysty.

Badacze posłużyli się skalą lęku dentystycznego, można było w niej uzyskać łączną wartość od 4 (brak strachu) do 20 (skrajny strach).

Lęk przed dentystą u dzieci i młodzieży

W grupie 100 badanych tylko 6% uczestników było jedynakami, a 42% nastolatków było najstarszymi z rodzeństwa. Z badania zostały wyłączone osoby, które miały usunięty jeden ząb stały, więcej niż pięć uzupełnień protetycznych, a także były wcześniej leczone endodontycznie i ortodontycznie lub poddane pilnej interwencji stomatologicznej.

Lęk przed dentystą u dzieci i młodzieży kształtował się średnio na poziomie DAS 9,83 ± 2,05, przy braku istotnych różnic między obu płciami. Ustalono również, że poziom lęku przed dentystą u matek był wyraźnie wyższy, niż w przypadku ojców. Naukowcy z Izraela odkryli też powiązania między lękiem przed dentystą rodziców i ich dzieci, ale także między samymi rodzicami.

Negatywne doświadczenia rodziców

Okazało się, że negatywne doświadczenia rodziców i ich napięcie związane z wizytą dzieci u dentysty miały wpływ na strach dzieci przed leczeniem stomatologicznym. Dzieci odczuwały większy niepokój podczas wizyty u dentysty, gdy towarzyszył im ojciec, a mniejszy w towarzystwie matki. Gdy dziecko nie było jedynakiem, znacznie mniejszy niepokój w gabinecie wykazywały najstarsze dzieci w porównaniu z resztą rodzeństwa. Nasilenie niepokoju było większe, jeśli ostatnia wizyta młodego pacjenta u dentysty miała miejsce przynajmniej rok wcześniej. Wykazano również, że młodzi pacjenci, którzy przejawiali bardziej niezależne zachowania, byli nie tylko mniej niespokojni, ale także czuli się pewniej w relacji z towarzyszącym im rodzicem.

Dowiedz się więcej - Lęk przed dentystą - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.