W gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Stres jest nieodłącznym elementem pracy lekarza dentysty. Okazuje się, że w dużym stopniu odbija się na jego pracy, co w konsekwencji może wpływać na finanse. Widać to choćby na podstawie przeprowadzonej analizy wśród brytyjskich dentystów.

Nie jest tajemnicą, że do zwiększenia poziomu stresu wśród lekarzy dentystów przyczyniła się pandemia COVID- 19.

Stres dentystów. Coraz więcej dentystów szuka pomocy u psychiatrów

Przeprowadzone w ostatnim czasie badania pokazują, że aż 23% dentystów musiało szukać pomocy z powodu problemów z własnym zdrowiem psychicznym. Co gorsza aż 14% lekarzy dentystów – miało myśli samobójcze. Z kolei inne badania wskazują, że aż 82% dentystów twierdzi, że ich poziom stresu wzrósł od czasu pandemii, a około 3/4 przyznaje, że podjęło pracę, choć nie czuło się na wystarczająco dobrze, by się na to zdecydować.

Zdecydowana większość dentystów w czasie pandemii zmagała się z problemami psychicznymi. Objawy depresji i stany lękowe zwykle uniemożliwiają lekarzom dentystom osiąganie najlepszych wyników w ich pracy zawodowej, co również może mieć poważne konsekwencje.

Chorzy doświadczają uczucia dezorientacji, problemów z koncentracją, braku energii, kłopotów ze snem oraz niezdolności do radzenia sobie z codziennymi, nawet błahymi problemami. Wszystko to nasila się również pod wpływem stresu.

Taki stan może wpływać na jakość prowadzonego leczenia

Eksperci wskazują, że taki stan może wpływać na jakość prowadzonego leczenia, a dentysta w takim stanie łatwo może popełnić błąd. To z kolei może mieć konsekwencje prawne. Szczególnie w przypadku, gdy pacjent stwierdzi, że jego leczenie nie spełnia określonych standardów. Sytuacji zdaje się nie poprawiać fakt, że jedną z głównych przyczyn stresu w życiu lekarza jest właśnie strach przed pozwem pacjenta. Niektóre osoby mogą być ze względu na doświadczanie trudności ze zdrowie psychicznym czasowo wyłączone z pracy.

Wtedy pojawia się pytanie, co z ich finansami? Problem brytyjskich dentystów wynika z tego, że większość z nich to osoby samozatrudnione, a więc bez prawa do zasiłku chorobowego. Ubezpieczenie medyczne, a nawet polisy powinny automatycznie uwzględniać zdrowie psychiczne danej osoby. Jednak w Wielkiej Brytanii nie zawsze tak jest, zawierają one listę zastrzeżeń. Ze względu na trudności w przewidzeniu stanu zdrowia psychicznego, wiele z tych polis wyklucza choroby psychiczne ze swojego ubezpieczenia. Jednak coraz częściej w Wielkiej Brytanii można znaleźć polisę uwzględniającą depresję. Dlatego eksperci radzą, by wczytać się dokładnie w zakres chorób jakie ona obejmuje.

Dowiedz się więcej - Stres dentystów - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.