fot. SPS-Media

Szkolenia
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W dniach 29 maja – 1 czerwca 2025 roku w Hotelu Orle na Wyspie Sobieszewskiej odbyła się 18. edycja prestiżowej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej WIL, organizowanej przez Komisję Stomatologiczną Wojskowej Izby Lekarskiej (DENTWIL 2025). W wydarzeniu uczestniczyło 120 lekarzy dentystów zarówno wojskowych, jak i cywilnych, którzy mieli okazję wziąć udział w bogatym programie wykładów i warsztatów. Kolejna edycja tej konferencji odbędzie się w przyszłym roku tym razem w Juracie, w dniach 28–31 maja 2026 r.

Program konferencji został starannie przygotowany, aby dostarczyć uczestnikom najnowszej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu stomatologii. Prelegenci – wybitni eksperci i praktycy – poruszyli tematy aktualnych trendów, innowacyjnych metod leczenia oraz zagadnień etycznych w zawodzie. Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich wysoki poziom merytoryczny został doceniony przez uczestników.

Konferencję zainaugurował wykład pt. „18 lat minęło i...”, prowadzony przez lek. dent. Jacka Woszczyka i lek. dent. Remigiusza Budziłło. W emocjonalnym tonie przypomniano historię spotkań organizowanych przez WIL, podkreślając ich rozwój i rosnące znaczenie w środowisku, a także pokazując przypadki protetyczne i implantologiczne sprzed ponad 20 lat i ich dzisiejszy stan.

Innowacje, interdyscyplinarność i przyszłość stomatologii

Wiodąca część konferencji – sesja główna – była poświęcona interdyscyplinarnym wyzwaniom w nowoczesnej praktyce stomatologicznej. W programie znalazły się m.in.:

  • Przedprotetyczne leczenie alignerami – dr n. med. Agnieszka Czechumska zaprezentowała jak nowoczesne nakładki ortodontyczne mogą wspierać leczenie protetyczne. Omawiano korzyści z punktu widzenia lekarza oraz pacjenta, a także sposoby skutecznej kwalifikacji przypadków i prowadzenia krótkich terapii alignerowych.
  • Quo vadis zębie – gdy protetyk spotyka się z chirurgiem – duet lek. dent. Aleksandra Grabiec i lek. dent. Remigiusz Budziłło spojrzał na planowanie leczenia przez pryzmat współpracy między specjalistami, co pozwala osiągnąć optymalne efekty terapeutyczne.
  • Leczenie pacjentów po urazach twarzoczaszki – dr n. med. Halina Ey-Chmielewska omówiła kompleksowe postępowanie w przypadkach pourazowych, od diagnozy po rehabilitację.
  • Kontrola sanitarno-epidemiologiczna stanowiska sterylizacji – praktyczny wykład st. insp. Doroty Kalinowskiej zwrócił uwagę na bieżące wymagania i najczęstsze nieprawidłowości w zakresie higieny i bezpieczeństwa.

Sobota pod znakiem technologii, robotyki i nowoczesnej endodoncji

Drugiego dnia konferencji skupiono się na przyszłości stomatologii i zaawansowanych rozwiązaniach technologicznych:

  • Era autonomicznego gabinetu stomatologicznego – Cyprian Seliga przedstawił możliwości samodzielnego wytwarzania uzupełnień protetycznych dzięki integracji skanerów wewnątrzustnych, technologii CAD i druku 3D w jednej praktyce dentystycznej.
  • Indywidualne endoprotezy stawów skroniowo-żuchwowych – prof. dr n. med. Iwona Niedzielska omówiła nowoczesne rozwiązania chirurgiczne w leczeniu schorzeń SSŻ.
  • Zabiegi robotyczne w zakresie głowy i szyi – dr n. med. Aldona Chloupek zaprezentowała aktualne osiągnięcia i perspektywy robotyki medycznej w chirurgii szczękowo-twarzowej oraz podzieliła się doświadczeniami z przeprowadzonych operacji robotycznych.
  • Wirusy – czy to zmierzch całowania? – w nietypowy sposób prof. dr hab. n. med. Marek Ziętek poruszył temat mikrobiologii w kontekście relacji społecznych i stomatologii.
  • Implantologia bez powikłań – lek. dent. Mariusz Cięciara przedstawił zasady planowania, prowadzenia i kontroli terapii implantoprotetycznej w przypadkach pełnołukowych.
  • Lekcja języka angielskiego dla stomatologów – Agnieszka Szyjkowska-Dudo poprowadziła w formie quizu kurs specjalistycznego słownictwa, przydatnego w kontaktach z pacjentami i środowiskiem międzynarodowym.
  • Współczesna endodoncja – dr n. med. Aleksandra Palatyńska-Ulatowska zaprezentowała aktualne wytyczne (S3 ESE) oraz praktyczne wskazówki kliniczne dotyczące wykorzystania mikroskopu, tomografii CBCT i materiałów bioceramicznych w leczeniu kanałowym.
  • Ocena higieny aparatów ortodontycznych – dr n. med. Małgorzata Jaraszek zaprezentowała wyniki badań z Poradni Ortodoncji USK nr 2 UM w Łodzi dotyczące poziomu higieny u pacjentów korzystających z aparatów stałych i ruchomych.

Podsumowanie i zaproszenie za rok

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem i uznaniem uczestników. Jej wysoki poziom merytoryczny, sprawna organizacja oraz atmosfera sprzyjająca integracji i wymianie doświadczeń sprawiły, że wydarzenie już teraz uznawane jest za jedno z najważniejszych w kalendarzu edukacyjnym stomatologii wojskowej i cywilnej.

Atmosfera konferencji sprzyjała nie tylko nauce, ale również wymianie doświadczeń i integracji środowiska stomatologicznego. Malownicze położenie Hotelu Orle, w otoczeniu sosnowych lasów i bliskości Zatoki Gdańskiej, stworzyło idealne warunki do pracy i relaksu. Uczestnicy mieli także okazję do wspólnego spędzenia czasu podczas uroczystej kolacji z muzyką i tańcem.

Wydarzenie spełniało najwyższe standardy etyczne, posiadając certyfikat SOWE, co potwierdza jego rangę i profesjonalizm organizacji. 18. Konferencja WIL potwierdziła swoją pozycję jako jedno z najważniejszych wydarzeń edukacyjnych w polskiej stomatologii, łącząc naukę z praktyką oraz budując trwałe relacje w środowisku medycznym.

Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje, które będą kontynuować misję podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wspierania rozwoju stomatologii w Polsce. Kolejna, już 19. edycja tej konferencji, odbędzie się w przyszłym roku tym razem w Juracie w dniach 28–31 maja 2026 r. Zapisywać się można poprzez stronę internetową www.szkolastomatologii/dentwil.

 

DENTWIL 25 jacek woszczyk i stanisław zmudappłk rez. lek. dent. J. Woszczyk, gen. bryg. rez. dr n. med. S. Żmuda

DENTWIL 25 dariusz paluszek dr n. med. D. Paluszek

DENTWIL 25 remigiusz budziłłoppłk lek. stom. R. Budziłło

DENTWIL 25 aleksandra palatynska ulatowskadr n. med. A. Palatyńska-Ulatowska

DENTWIL 25 iwona niedzielskaprof. dr hab. n. med. Iwona Niedzielska

DENTWIL 25 aldona chlopuekdr n. med. A. Chloupek

nakladki na zeby zdjecie dodatkowe 2 min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA