fot. 123rf.com

Prawo w gabinecie
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

O przywrócenie egzaminu ustnego, jako obowiązkowej części Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w dziedzinach stomatologii, zaapelowała do ministra zdrowia Rada ds. rozwoju stomatologii. Aktualnie osoby, zdające Państwowy Egzamin Specjalizacyjny, które uzyskały co najmniej 75 proc. poprawnych odpowiedzi z części pisemnej egzaminu, są zwolnione z egzaminu ustnego wchodzącego w skład danego PES.

Zmiany te wprowadzono 31 grudnia 2022 roku, część środowiska lekarskiego była zadowolona z wprowadzonej zmiany, a było to uzasadnione m.in. statystykami, z których wynikało, że zdecydowana większość osób z ocenami dobrymi i bardzo dobrymi z pisemnej części PES bez problemu zdawała również egzamin ustny.

Apel o przywrócenie części ustnej PES dla wszystkich

W maju 2023 r. Dolnośląska Rada Lekarska wystosowała apel, w którym domagała się przywrócenia części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Jednak wtedy Naczelna Izba Lekarska uznała go za niezasadny.

– Przedstawione dane jednoznacznie dowodziły, że egzamin ustny w tej grupie lekarzy jest jedynie formalnością i pozostaje bez wpływu na przygotowanie zawodowe tych lekarzy. Kolejnym argumentem było to, że czas, w którym lekarze skupiają się w przygotowaniach do ustnej części PES, mogliby przeznaczać na opiekę nad pacjentami – czytamy w stanowisku NIL.

– W związku z powyższym apel Dolnośląskiej Rady Lekarskiej we Wrocławiu z dnia 25 maja 2023 r. w sprawie przywrócenia części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego jest nieuzasadniony – podsumowała Naczelna Izba Lekarska.

Rada ds. rozwoju stomatologii uznała, że powrót ustnego PES to dobry pomysł

O tym, czy ustny PES powinien wrócić w dziedzinach stomatologii dyskutowano podczas ostatniego posiedzenia rady ds. rozwoju stomatologii. Podczas spotkania przyjęto uchwałę z wnioskiem do ministra zdrowia o przywrócenie obowiązkowej ustnej części egzaminu PES w dziedzinach stomatologii. W głosowaniu w tej sprawie jedna osoba wstrzymała się od głosu, a pozostali członkowie rady zagłosowali za przyjęciem uchwały.

Z podsumowania wyników z dziewięciu sesji egzaminacyjnych wynikało, że spośród 426 osób z oceną bardzo dobrą z części pisemnej, tylko dwie osoby nie zdały części ustnej (0,4%). W przypadku osób z oceną dobry plus było to zaledwie 0,7%, a u osób z oceną dobrą 1,3%.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Ustny PES

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

PRAWO W MEDYCYNIE MEDYCYNA W PRAWIE min

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA