Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W wielu miejscach w Polsce widać większe zainteresowanie leczeniem zębów finansowanym ze środków publicznych. Przedstawiono dane dotyczące najczęściej wykonywanych w 2022 r. świadczeń stomatologicznych finansowanych z tych środków.

Zestawienie to przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Najczęstsze zabiegi finansowane przez NFZ

Wynika z niego, że najczęściej w ubiegłym roku było przeprowadzone płukanie kieszonki dziąsłowej i aplikacja leku (13,7 mln zabiegów). Dalej znalazły się leczenie próchnicy powierzchownej (10,6 mln zabiegów), lakierowanie zębów 1/4 łuku zębowego (10 mln zabiegów), usunięcie złogów nazębnych z 1/2 łuku zębowego (5,8 mln zabiegów), a także kontrolne badanie lekarskie (4,2 mln zabiegów).

Ministerstwo Zdrowia podało również informację, z których wynika, gdzie NFZ przeznaczył najwięcej pieniędzy na leczenie.

Najwięcej pacjentów na Mazowszu

Okazuje się, że najwięcej wydał Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ – 324,8 mln zł, dalej znalazły się Małopolska – 263,3 mln zł, Śląsk – 214,4 mln zł, województwo lubelskie – blisko 173 mln zł oraz wielkopolskie – 164,1 mln zł. Stawkę zamyka Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ – 39,1 mln zł, region opolski – 42,7 mln zł oraz świętokrzyski – 67,3 mln zł. W sumie w 2022 r. NFZ w sumie przeznaczył na stomatologię 2,2 mld zł.

Eksperci tłumaczą, że zróżnicowanie kosztów wynika z różnej liczby świadczeniodawców w poszczególnych oddziałach.

NFZ płaci 20 tys. lekarzowi miesięcznie

Wartość etatu przeliczeniowego na jednego lekarza na miesiąc w przybliżeniu wynosi 20 tys. zł. Należy zaznaczyć, że to nie jest wynagrodzenie lekarza, a należność za leczenie pacjentów. Jednak lekarz dentysta za te pieniądze musi pokryć koszty funkcjonowania całego gabinetu, czyli czynsz, media, wynagrodzenia. NFZ w 2023 roku na stomatologię przeznaczył prawie 2,7 mld zł, co daje kwotę 71 zł na pacjenta. Choć dentyści pozytywnie oceniają wzrost nakładów na stomatologię finansowaną z publicznych finansów, to podkreślają, że sytuacja wcale nie jest tak optymistyczna. Twierdzą, że podwyżkę „zjada inflacja”. Wymieniają choćby wzrost kosztów związanych zakupem niezbędnych materiałów, czy też opłat za media, a także wynagrodzenia.

 

Dowiedz się więcej - Leczenie stomatologiczne na NFZ - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Spis treści - subskrypcja

loading...
2023
2022
2021
2020
2019
2018

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA