Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Wciąż pojawiają się informacje o wzroście cen w stomatologii. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w marcu 2023 r. ceny usług stomatologicznych wzrosły o 15,2% rok do roku. Jeśli chodzi o ujęcie miesięczne usługi stomatologiczne podrożały o 1,4% w porównaniu do 1,1% w lutym 2023 r.

Sprawdziliśmy jak to w praktyce wygląda dla przykładu w Krakowie. Pod Wawelem zwykłe wypełnienie kosztuje 350 zł, leczenie kanałowe 1200 zł.

Podwyżka cen zabiegów stomatologicznych

W niektórych gabinetach ceny za zabiegi wzrosły tam w ostatnim czasie nawet o sto procent. Jednak ze względu na długi czas oczekiwania na wizytę w ramach NFZ, mimo galopujących cen, większość pacjentów i tak korzysta z prywatnych usług dentystów.

Eksperci nie mają wątpliwości, co ma wpływ na coraz wyższe ceny w stomatologii. Wymieniają wyższe rachunki za wodę, prąd, który podrożał o 40%. Przynajmniej o jedną trzecią poszybowały w górę ceny za materiały stomatologiczne. Nie bez znaczenia są także wyższe raty kredytowe, a także koszty utylizacji odpadów medycznych. Stawki różnią się w zależności od gabinetu i lokalizacji. Wynik rok do roku, jeśli chodzi o ceny w stomatologii jest znacznie wyższy od średniej całego sektora zdrowia. Odnotowano w nim wzrost 9,5 %.

Inflacja dotknęła całego sektora medycznego

Z danych GUS – u wynika, że najbardziej podrożały usługi szpitalne i sanatoryjne. Tu wzrost zanotowano na poziomie 16 %. Zaraz na drugiej pozycji jest stomatologia z wynikiem 15,2 %. Nieznacznie niższe wyniki zanotowały usługi lekarskiej 14,7 %. Podrożały także urządzenia i sprzęt terapeutyczny – 7,8%, więcej o 6,9 % trzeba zapłacić również za wyroby farmaceutyczne. Inflacja w Polsce w marcu 2023 r. wyniosła 16,1% rok do roku. Z najnowszych informacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że inflacja w marcu 2023 r. wyniosła 16,1 proc. To oznacza, że tempo wzrostu cen zwolniło w porównaniu z rekordowym lutym, jednak spodziewano się nawet odczytu poniżej 16 proc. Potwierdziło to obawy, że inflacja nie spada tak szybko, jak się tego spodziewano.


Dowiedz się więcej - Ceny w stomatologii wciąż rosną - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA