Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

minimalne wynagrodzenia lekarzyMinimalne wynagrodzenia lekarzy. Wątpliwości dotyczące wdrożenia ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w zawodach medycznych budzą się u pracowników i dyrektorów. Właśnie zarządzający placówkami medycznymi zwrócili się do Ministerstwa Zdrowia, prosząc o spotkanie.

_______________________________________________________

  • Do 13 lipca powinny były zostać zawarte porozumienia w sprawie sposobu podwyższenia wynagrodzenia
  • Związki zawodowe nie zgadzają się na porozumienia przedstawione przez dyrekcję
  • Dyrektorzy nie wiedza jak interpretować przepisy, a ministerstwo zdrowia milczy

_______________________________________________________

Przypomnijmy, że do 13 lipca powinny były zostać zawarte porozumienia w sprawie sposobu podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego między dyrektorami placówek, a związkami zawodowymi.

Nie zawarto porozumień

Mimo, że 13 lipca minął w wielu placówkach porozumień nie zawarto. Powodem jest to, że zarządzający dopiero ostatniego dnia wyznaczonego na podpisywanie porozumień, w godzinach wieczornych, otrzymali wytyczne z AOTMiT oraz Ministerstwa Zdrowia dotyczące sposobu finansowania podwyżek dla pracowników. Część placówek nie podpisała porozumień nie tylko dlatego, że wytyczne dotyczące finansowania pojawiły się zbyt późno, ale również dlatego, że związki nie zgadzają się na porozumienia przedstawione przez dyrekcję.

Minimalne wynagrodzenia lekarzy. Protest związków zawodowych

O takich scenariuszach mówiono już wcześniej. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych alarmował, że będzie problem z dysproporcją wynikającą z różnych kwalifikacji, a wynoszącą nawet 2 tys. zł.

OZZPiP podkreślał, iż najbardziej poszkodowane zostaną pielęgniarki i położne z największym doświadczeniem, których w systemie ochrony zdrowia jest najwięcej. Przedstawiciele związków tłumaczą, że jeżeli wykonywana jest taka sama praca, o tej samej wartości, powinno być takie same wynagrodzenie, nie ma zgody na dyskryminację. Polska Federacja Szpitali i Pracodawcy RP wnioskowali o spotkali w tej sprawie z wiceministrem zdrowia, a także prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie wiadomo jak interpretować przepisy

Do Ministerstwa Zdrowia i NFZ-u wpłynęło wiele wątpliwości od dyrektorów szpitali. Związane one były z interpretacją wprowadzonej ustawy w przypadku szeregowań pracowników, podwyżek dla osób niewykonujących zawodu medycznego, czyli pracowników administracyjnych, technicznych, ekonomicznych czy gospodarczych, a także sposobu finansowania skutków ustawy. Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi poinformowało, że o takie spotkanie było planowane. - Wniosek ten zbiegł się z inicjatywą MZ zwołania 28 lipca posiedzenia Prezydium Trójstronnego Zespołu, aby wspólnie ustalić datę i zakres posiedzenia całego Zespołu dotyczącego m.in. kwestii zgłoszonych przez stronę pracodawców - wyjaśnia resort zdrowia.

Dowiedz się więcej. Minimalne wynagrodzenia lekarzy

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA