Finanse
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Podwyżka składki lekarskiejPodwyżka składki lekarskiej. Czy lekarze będą płacić wyższą składkę? Na razie takie decyzję nie zapadły. Powołano natomiast specjalny zespół, który będzie monitorował sytuację i wypracuje propozycje wysokości składki.

_______________________________________________________

  • Więcej pieniędzy popłynie do samorządów lokalnych. Podwyżka składki lekarskiej
  • Powstał zespół, który zaproponuje wysokość składki do 12 sierpnia 2022 r.
  • Dlaczego mamy zwiększyć składkę?

_______________________________________________________

Podczas XV Krajowego Zjazdu Lekarzy pojawił się temat wysokości składki uiszczanej przez członków okręgowych izb lekarskich. Temat ten był podjęty z uwagi na inflację i wzrosty kosztów – także funkcjonowania izb lekarskich.

Więcej dla lokalnych samorządów

Temat ten podjęto przy jednoczesnym planowaniu szerszego zakresu działań samorządu lekarskiego i zwiększeniu jego aktywności. Krajowy Zjazd Lekarzy podjął decyzję, o zmniejszeniu odpisu finansowego na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej (do 10%), co nieco poprawi sytuację okręgowych izb w kontekście możliwości organizowania przedsięwzięć i wsparcia dla lekarzy będących członkami danej izby.

- Aby działać, musimy mieć za co działać. Zacznijmy od zmniejszenia odpisu na NIL, jeśli ten odpis zmniejszymy, przejdźmy do pracy nad tym jak składkę powiększyć – przekonywał podczas Zjazdu Łukasz Jankowski, prezes NRL.

Powstał zespół, który zaproponuje wysokość składki

Podjęto również decyzję o powołaniu zespołu, którego zadaniem jest wypracowanie propozycji wysokości składki, dającej samorządowi możliwość odpowiedzi na potrzeby lekarzy i pozwalającej nie tylko na administrowanie, ale przede wszystkim na skuteczne działania w ich imieniu. Zespół przedstawi propozycje Naczelnej Radzie Lekarskiej jeszcze w tym roku.

- Do zadań Zespołu należy przeprowadzenie analizy aktualnej uchwały Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie wysokości składki członkowskiej pod kątem dostosowania wysokości składki do obecnych i prognozowanych kosztów prowadzenia działalności przez jednostki samorządu lekarskiego oraz przedstawienie propozycji zmiany tej uchwały. (…) Zespół ma przedstawić Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej wyników swojej pracy wraz z propozycjami szczegółowych rozwiązań w terminie do 12 sierpnia 2022 r - czytamy we fragmencie uchwały.

Dlaczego mamy zwiększyć składkę?

- Kiedyś staniemy przed taką koniecznością, sęk w tym, żebyśmy potrafili kolegom powiedzieć dlaczego tę składkę zwiększamy, przedstawiając merytoryczną listę korzyści, pokazując co z tego każdy członek samorządu będzie miał - dodał Łukasz Jankowski. Składka na izbę lekarską jest obowiązkowa. Od 1 stycznia 2015 r. kwota miesięcznej składki członkowskiej wynosi 60 zł.

Dowiedz się więcej. Podwyżka składki lekarskiej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA