fot. 123rf.com

Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie „Sleep” wykazały, że nastolatki, które śpią mniej niż zalecane 8-10 godzin na dobę, mogą spożywać nawet o 2 kilogramy więcej cukru rocznie. Wyniki badania wskazują, że aż 75 proc. uczniów amerykańskich szkół średnich śpi każdej nocy mniej niż zalecane 8-10 godzin, co może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, zaburzeń behawioralnych oraz trudności w nauce, jak wynika z danych American Academy of Pediatrics.

Wyniki badań

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Brigham Young University obejmowało 93 nastolatków, którzy zostali podzieleni na dwie grupy: jedna spała 6,5 godziny na dobę, druga – 9,5 godziny. W ciągu tygodnia badania, analizowano wzorce snu i nawyki żywieniowe uczestników, w tym liczbę spożywanych kalorii oraz rodzaje posiłków. Wyniki pokazały, że nastolatki śpiące krótko zjadały średnio o 12 gramów cukru więcej na dobę niż grupa śpiąca 9,5 godziny, co przekłada się na ponad 2 kg rocznie.

Ekspercka opinia

Prof. Kara Duraccio z BYU, współautorka badania, wskazuje, że zmęczone nastolatki prawdopodobnie sięgają po pokarmy bogate w węglowodany i cukry, aby szybko dostarczyć sobie energii potrzebnej do funkcjonowania w ciągu dnia. „Podejrzewamy, że zmęczone nastolatki chcą szybko dostarczyć sobie potrzebnej energii, która pozwoli im odpowiednio funkcjonować podczas dnia, więc szukają pokarmów bogatych w węglowodany i cukry” – powiedziała Duraccio.

Kontekst globalny

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że statystyczny Polak spożywa nawet 11 kg czystego cukru rocznie. Wzrost spożycia cukru koreluje z rosnącą liczbą osób z nadwagą i otyłością, co zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i innych chorób. Dla porównania, w Chinach spożycie cukru jest bliższe zaleceniom WHO, wynosząc średnio 33 gramy dziennie.
Rola cukru w organizmie
Warto jednak pamiętać, że cukier pełni ważną rolę w organizmie. Węglowodany są rozkładane na glukozę, która jest źródłem energii dla komórek. Glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, który potrzebuje około 130 gramów glukozy dziennie.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: zarobki Mniej snu, to więcej zjedzonego cukru

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.