fot. 123rf.com

Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Większość pacjentów jest zainteresowana otrzymywaniem porad dietetycznych w gabinecie dentystycznym – tak wynika z badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym „BDJ Open”. Wynika to z tego, że pacjenci chętnie stosują się do zaleceń żywieniowych, które mają na celu zapobieganie zarówno chorobom jamy ustnej, jak i chorobom ogólnoustrojowym.

Obecność dietetyka w gabinecie stomatologicznym została dobrze przyjęta. Uczestnicy docenili możliwość dostosowania diety do potrzeb pacjenta i regularnych wizyt kontrolnych.

Dietetyk w gabinecie stomatologicznym

– Pacjenci stomatologiczni postrzegali środowisko gabinetu dentystycznego jako odpowiednie do otrzymywania porad żywieniowych zarówno od dietetyków, jak i personelu stomatologicznego – napisali autorzy badania z zespołu pod kierunkiem dr. Marcello Iriti z Katedry Nauk Biomedycznych, Chirurgicznych i Stomatologicznych Uniwersytetu w Mediolanie.

Badacze skorzystali z kwestionariusza, który został przesłany do 313 osób: pacjentów prywatnej kliniki, szpitalnego gabinetu stomatologicznej w ramach włoskiego systemu opieki zdrowotnej oraz prywatnej praktyki dentystycznej w tym samym szpitalu. W badaniu wzięło udział 190 kobiet oraz 123 mężczyzn, a wiek uczestników wahał się od 19 do 87 lat. Około połowa pacjentów ze wszystkich badanych grup stosowała wcześniej dietę, przy czym większość z tych diet była zalecana przez dietetyków, specjalistów ds. żywienia lub lekarzy. Natomiast w grupie pacjentów, którzy nie stosowali diety, częściej były osoby o wskaźniku masy ciała (BMI) wykraczającym poza zdrowy zakres.

Kluczowe znaczenie ma podejście multidyscyplinarne

Z badania wynika, że szczególnie osoby korzystające z krajowego systemu opieki zdrowotnej uznały za szczególnie przydatną obecność dietetyka w gabinecie dentystycznym.

– Biorąc pod uwagę rosnące znaczenie żywienia w zapobieganiu chorobom jamy ustnej i schorzeniom ogólnoustrojowym, kluczowe znaczenie ma podejście multidyscyplinarne, w którym praktyki dentystyczne mogą odgrywać istotną rolę w okresowych badaniach przesiewowych i kontrolnych, a dietetyk dołącza do zespołu stomatologicznego, stając się częścią zespołu wsparcia pacjenta stomatologicznego – podsumowali autorzy.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Dietetyk w gabinecie stomatologicznym

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.