Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Naukowcy z Holandii podkreślają, jak wielkie jest niebezpieczeństwo używania smartfonów przez personel medyczny. Takie badania opublikowano w holenderskim piśmie „Medisch Contact”. Wnioski z badań są zatrważające.

Dowiedziono, że na smartfonach znajduje się więcej patogenów niż na sedesach.

Telefon siedliskiem bakterii szpitalnych

Nowoczesne telefony komórkowe są siedliskiem bakterii, wirusów oraz innych szkodliwych patogenów. Z przeprowadzonego badania, które odbyło się w holenderskich szpitalach wynika, że podczas pracy, smartfona używa tam 8 na 10 lekarzy, a 57% z nich – podczas bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Naukowcy zbadali również powierzchnie smartfonów pod kątem występowania na nich siedliska bakterii. Okazało się, że od 43 do 95% z nich było siedliskiem bakterii pochodzących ze szpitala. Aż z pięciu badań wynikało, że znaleziono także niezwykle groźne i lekooporne bakterie gronkowca złocistego. Badacze podkreślają również, że brakuje odpowiednich procedur związanych z rozprzestrzenianiem się bakterii. Okazuje się, że holenderscy lekarze mają zakaz noszenia zegarków, pierścionków oraz obrączek podczas dyżurów w szpitalach. Nikt natomiast nie zakazuje noszenia smartfonów, ponieważ podkreśla się, że stały się one niezbędnym narzędziem pracy lekarza.

Konieczna dezynfekcja telefonów

W związku z tym naukowcy podkreślają, że niezwykle ważne jest regularne stosowanie dezynfekcji na powierzchni telefonów. W Polsce dezynfekcja telefonów stała się bardzo modna w czasie pandemii koronawirusa.

Zdaje się jednak, że kiedy temat COVID-19 spowszedniał, liczba ludzi odkażających elektronikę alkoholem widocznie spadła, o czym dobitnie świadczy sprzedaż niezbędnych środków w e-commerce. Eksperci twierdzą, że wskazane jest regularne czyszczenie telefonu nasączoną chusteczką alkoholem, takie zalecenie wydała Federalna Komisja ds. Łączności Stanów Zjednoczonych, zauważając, że nominalnie drobnoustroje mogą przetrwać na powierzchni telefonu nawet kilka dni. Jednak podkreśla się, że kluczem jest wyobraźnia, wiele osób myje ręce po wizycie w toalecie, ale wcześniej naprzemiennie z sanitariatami dotyka telefonu, co zostaje zupełnie pominięte. A urządzenie bezrefleksyjnie wraca do kieszeni.


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Bakterie na ekranie telefonu

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.



KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA