Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

W Wielkiej Brytanii narasta problem publicznej ochrony zdrowia. Widać to po zachowaniu osób, które nie mogąc dostać się do dentysty zaczynają dbać o swoje zęby i szukają pomocy w Internecie. Przeprowadzono analizę dotyczącą najczęściej wyszukiwanych tematów dentystycznych w Internecie.

Dlatego wiele osób zaczęło zadawać pytania w sieci dotyczące profilaktyki jamy ustnej.

Pytania internautów o higienę jamy ustnej

Przygotowano zestawienie najczęściej zadawanych pytań. Pytano między innymi, czy e-papierosy są szkodliwe dla zębów, czy truskawki wybielają zęby, czy zbyt częste mycie zębów jest złe, czy przezroczyste nakładki są lepsze od metalowych aparatów ortodontycznych.

Szukanie dentystycznej pomocy czy też usług stomatologicznych w Internecie to coraz częstsze zjawisko. Wielu dentystów uważa, że jest to również niebezpieczny trend. Pojawia się coraz więcej przypadków, że osoby szukające pomocy w sieci bardzo sobie szkodzą. Takim przykładem jest sytuacja pewnej Tiktokerki.

Licówki „zrób to sam”

Sara Nash zdecydowała się na zamówienie licówek „zrób to sam”. Chciała wypróbować tymczasowe rozwiązanie, które miało jej zapewnić oszałamiająco biały uśmiech. Efekt był oszałamiający… jednak nie taki, jakiego się spodziewała. Gdy Sarah je założyła, okazało się, że nie może w nich mówić. Sama kobieta ma dużo dystansu do siebie i zareagowała na sytuację z poczuciem humoru. Postanowiła jednak pozbyć się nietrafionego zakupu. Klienci tzw. „zdalnej stomatologii” nie są również świadomi szkód, jakie może spowodować użytkowanie nakładek kupionych online, jeżeli nie zostaną one dopasowane przez lekarza dentystę. Jedna z największych firm sprzedająca alignery przez Internet – informuje, że dzięki jej wyrobom można mieć proste zęby szybciej i taniej niż w przypadku tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Zdaniem stowarzyszeń reprezentujących brytyjskich lekarzy dentystów trójwymiarowe skany i formy do samodzielnego przygotowania modeli zębów przez pacjenta, które stosuje się w „zdalnej” ortodoncji, to za mało, by zaakceptować tak prowadzone leczenie nakładkowe.

– Chcesz stworzyć piękny uśmiech, ale chcesz również stworzyć zdrowy uśmiech. Wyniki mogą być katastrofalne, jeżeli zęby nie są prawidłowo monitorowane – powiedziała dr Anjli Patel z Brytyjskiego Towarzystwa Ortodontycznego (British Orthodontic Society; BOS).


Nowy Gabinet Stomatologiczny: Internet szkodzi zębom

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA