Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Bakterie powodujące infekcje jamy ustnej są szkodliwe nie tylko dla zębów, ale mogą również przyczynić się do rozwoju potencjalnie zagrażających życiu ropni w mózgu. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii.

Już wcześniej były doniesienia o możliwości wystąpienia tego groźnego powikłania w przypadku nieleczonych zakażeń zębów, dziąseł czy przyzębia. Naukowcy przeanalizowali dane z dokumentacji 87 pacjentów. Zostali oni przyjęci do szpitala z ropniami mózgu.

- U pacjentów, u których nie udało się wyznaczyć przyczyny powstania ropnia mózgu, istniało około trzykrotnie większe prawdopodobieństwo obecności bakterii patogennych w jamie ustnej w porównaniu do pozostałych pacjentów

– ustalili badacze.

Naukowcy ustalili również, że u osób tych odnotowano również znacznie wyższą liczbę bakterii Streptococcus anginosus. Mogą one powodować zapalenia gardła, bakteriemie i infekcje narządów wewnętrznych – w tym mózgu. Podkreślono również, że drobnoustrój ten często znajdowany jest w ropniach zębów. Badacze uznali więc, że jamę ustną można uznać za źródło infekcji w przypadku ropnia mózgu o niezidentyfikowanej etiologii.

3,5 miliarda ludzi na świecie cierpi na choroby jamy ustnej

Z niektórych źródeł wynika, że blisko 3,5 miliarda ludzi na świecie cierpi na choroby jamy ustnej, a zaawansowana choroba przyzębia dotyka w skali świata co piątą osobę dorosłą, co odpowiada ponad 1 miliardowi przypadków. Specjaliści podkreślają, że ogromnym błędem jest niekojarzenie zdrowia dziąseł ze zdrowiem całego organizmu. Według specjalistów, w społeczeństwie brakuje wiedzy, z której wynika, że dbanie o zdrowie jamy ustnej może poprawić ogólne samopoczucie. Jest też wiele chorób powiązanych ze złym stanem jamy ustnej, są to między innymi cukrzyca, choroby układu krążenia, przewlekła choroba nerek, choroba Alzheimera, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby układu oddechowego.

FDI przedstawiła wizję 2030

FDI przedstawiła wizję 2030. Zakłada ona między innymi włączenie zdrowia jamy ustnej w szerszym podejściu do opieki zdrowotnej w każdym kraju. FDI jest przekonana, że skuteczne zapobieganie chorobom stomatologicznym może przyczynić się do poprawy zdrowia ogólnego.

 

Dowiedz się więcej - Ropień mózgu a bakterie w jamie ustnej - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

ZGODY KSIĄŻKA min

2020 2264 cattani banner 01 350x100

 

EWA MAZUR PAWŁOWSKA