Badania naukowe
Typografia
  • Najmniejsza Mała Średnia Większa Największa
  • Obecna Helvetica Segoe Georgia Times

Pionierski, pierwszy na świecie bank umożliwiający przechowywanie tkanek dziąsła powstaje w Poznaniu, na terenie Centrum Zaawansowanych Technologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Projekt zakłada uruchomienie pierwszego w naszym kraju banku tkanek i komórek pozyskanych z miazgi zębów.

– Cellivia realizuje projekt badawczo-naukowy dotyczący wykorzystania pierwotnych komórek pozyskanych z miazgi zębowej w regeneracji i rekonstrukcji ludzkich tkanek. Do tej pory głównym źródłem ich pozyskania był szpik kostny i krew.

Potencjał komórek z miazgi zębowej czy dziąseł

Ostatnie badania pokazują jednak ogromny potencjał komórek pozyskanych również z miazgi zębowej czy dziąsła – czytamy na stronie internetowej spółki z Poznania. Firma planuje także opracowanie leków, które będę stosowane w terapii, regeneracji, jak i rekonstrukcji tkanek w obrębie jamy ustnej.

– Będziemy kłaść nacisk na edukację stomatologów i pacjentów, czemu posłuży między innymi kampania edukacyjna związku firm biotechnologicznych pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, w której bierzemy udział

– mówi współzałożycielka i prezes zarządu spółki Zuzanna Stern.

Współpraca z dentystami

- Firma ze stolicy Wielkopolski jest otwarta na współpracę z praktykami dentystycznymi w zakresie pozyskiwania materiału biologicznego z obszaru jamy ustnej. Odbywa się to w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych, a udział w tym przedsięwzięciu może wziąć każdy lekarz dentysta, który przeszedł odpowiednie szkolenie i uzyskał stosowny certyfikat. Początkowo materiał będzie pobierany tylko od zdrowych osób przed 35. rokiem życia, ale z czasem także od starszych pacjentów. W rozmowie z serwisem ISB news prezes Stern zadeklarowała, że w ciągu pierwszego roku działalności banku firma zamierza zdobyć 2000 klientów – czytamy na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

Doświadczenia prof. Dominiak

Inicjatywę utworzenia banku tkanek i komórek skomentowała prof. Marzena Dominiak. – Wiele lat temu, w 2009 roku, udzieliłam wywiadu na temat hodowli pierwotnej fibroblastów do augmentacji dziąsła zrogowaciałego! Była to wówczas niezwykle nowatorska metoda jako alternatywa do pobierania przeszczepów tkankowych. W tym samym czasie uzyskaliśmy patent z prof. Jolantą Saczko! Pozwoliłam dzisiaj sobie o tym wspomnieć, ponieważ jedna z moich doktorantek, Barbara Sterczała, zdała właśnie egzamin doktorski z oceną bardzo dobrą, realizując przewód doktorski na temat „Ocena skuteczności wybranych metod stymulowania proliferacji fibroblastów dziąsłowych i ich zastosowania w augmentacji dziąsła zrogowaciałego”.

Dowiedz się więcej -Bank przechowywania tkanek dziąsła - Nowy Gabinet Stomatologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Stomatologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.